Odbyłem już kilka psychoterapii u różnych specjalistów, jednak wciąż czuję, że mój problem nie zosta

5 odpowiedzi
Odbyłem już kilka psychoterapii u różnych specjalistów, jednak wciąż czuję, że mój problem nie został do końca i trwale rozwiązany. Zastanawiam się, aby szukać następnego terapeuty/psychologa. Po czym poznać, że problem został rozwiązany na 100% ? Czy szukanie wciąż pomocy u kogo innego odnośnie tego samego problemu jest dobre?
Psychoterapia jest skuteczna niezależnie od ilości spotkań. Ich liczba w odniesieniu do każdego pacjenta jest indywidualna. Pacjent czuje, że dana psychoterapia jest skuteczna, wtedy kiedy czuje poprawę i zadowolenie z komfortu życia oraz funkcjonowania w nim. Częsta zmiana psychoterapeuty nie jest wskazana. Jeżeli jednak czuje Pan brak poprawy jakości życia oraz zadowolenia ze współpracy, można wziąć pod uwagę zmianę prowadzącego. Należy jednak pamiętać, że na zmiany czasami trzeba poczekać, nie przychodzą od razu.
Pozdrawiam Małgorzata Gosztyła

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Proszę sobie odpowiedzieć na pytanie, czy faktycznie dotychczasowe terapie niczego nie zmieniły w Pana życiu? Może to były małe zmiany? Może kierunek jest dobry, chociaż powolny? A może ma Pan poczucie, że każdy kolejny terapeuta wniósł do Pana życia coś nowego? Zmiana terapeutów nie jest zalecana, bo każda terapia wymaga czasu. Czasami jednak tak bywa, że kolejny terapeuta "przesuwa" nas w drodze do celu, a faktyczną zmianę odczuwamy dopiero po pracy z kolejnym. Nie oznacza to jednak, że właśnie teraz trafiliśmy na tego właściwego, bowiem wcześniejsi terapeuci przygotowali grunt do zmiany, która mogła się dokonać dopiero przy kolejnym terapeucie. Pozdrawiam Małgorzata Trawińska
Każdy psychoterapeuta ma inną osobowość, inny temperament, inny styl pracy. Czasem zmiana może być wartościowa, bo zwyczajnie praca przebiega sprawniej i jest lepsze porozumienie. Czasem jednak szukanie wciąż kogoś innego może wspierać objawy, bo klient szuka potwierdzenia swojego punktu widzenia, który może być dla niego niezdrowy, niszczący. Z osobami, które chcą mieć pewność, że problem został rozwiązany. Pracuję poprzez wracanie do definiowania problemu. Nazywamy go podczas sesji i wypisujemy czynniki, po których poznamy, że został rozwiązany. Opisujemy na skali od 1 do 5, w jakim stopniu chcemy go rozwiązać itd. Proszę wnieść swoją potrzebę: "pewności, iż problem został rozwiązany" na sesję. Wówczas psychoterapeuta będzie dbał oto, aby Pan to sprawdzał podczas spotkań. Pozdrawiam Patrycja Abbink
Witam. A po czym Pan pozna, że problem został rozwiązany? Jeśli chodzi o trwałość zmian uzyskanych w trakcie psychoterapii, to każda z nich wymaga czasu i ugruntowania. Innymi słowy, potrzebuje Pan praktykować i jeszcze raz praktykować. Nasuwa mi się pytanie – „ czego Pan szuka u terapeuty/tki, co Panu jest potrzebne ”? Być może jest to coś nieuświadomionego. Podzielę się swoją hipotezą: pokazuje Pan, że problem jest nie do rozwiązania, albo nikt nie jest w stanie Panu pomóc. Jeśli potwierdziłaby się ta hipoteza, to stawia to Pana w pozycji kogoś wyjątkowego, któremu nawet wyszkolony terapeuta/tka nie potrafi pomóc. Jeśli zdecyduje się Pan na powrót na terapię, proszę zająć się tematem przerywania relacji, kontaktu….Powodzenia, Iwona


"Przepracowana" kwestia nie jest problematyczna podczas codziennego funkcjonowania. Nie jest wyjściową frustracji, oraz dyskomfortu. Pytanie jakie były oczekiwania i plan terapii, oraz co takiego się zadziało, że w Pana odczuciu nie udało się przepracować problemu. Mimo obaw jakie są w Panu zachęcam do konsultacji z psychoterapeutą, rozmowa o obawach może być kluczowa.
Pozdrawiam

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.