Odczucie pustki, depresja? Jaki psycholog?

20 odpowiedzi
Dzień dobry.
Kieruję swoje pytanie do psychologów praktykujących w Poznaniu i okolicach. Jestem 22 studentką i moim głównym problemem w życiu jest to, że nie umiem odczuwać emocji jak wszyscy dookoła mnie. Przez większość czasu czuję się pusta i nic nie sprawia mi radości. Rzadko się złoszczę lub frustruje, nie mam też motywacji do zrobienia czegokolwiek poza minimalnymi wymaganiami jakie stawia mi moje środowisko. Nie odczuwam już radości z pasji, które kultywowałam w przeszłości ani nie czuję pociągu do innych zainteresowań. Nawet wyjazd za granicę na stypendium nie zrobił na mnie wrażenia - byłam w jednym z najpiękniejszych miejsc świata i nie czułam nic. Chciałabym się dowiedzieć, do kogo mogę zgłosić się z tym problemem? Czy jest to depresja? (Smutek czy zdołowanie czuję okazjonalnie i jest to powiązane z wydarzeniami w moim życiu, mija razem z nimi.) Jak wybrać odpowiedniego specjalistę?
Dzień dobry,

opisuje Pani objawy: anhedonię, czyli utratą przyjemności z dotychczas sprawiających ją aktywności oraz - jak rozumiem - spłycenie emocjonalne oraz obniżenie motywacji. Mogą być to objawy depresji, ale nie mogę tego stwierdzić mailowo. Poza tym nie stawia się diagnoz bez osobistego kontaktu z pacjentem. Jeśli nie znalazła Pani jeszcze psychoterapeuty to zapraszam na wizytę - zwykle po 2-3 sesjach konsultacyjno-diagnostycznych można już stworzyć bardziej dokładny opis trudności i ich etiologii.

Z poważaniem.
Adam Zajączkowski

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Ustalenie diagnozy w opisanym przypadku wymaga bezpośredniego kontaktu z doświadczonym psychoterapeutą. Polecam poszukać osoby, którta prowadzi terapię w nurcie psychodynamicznym, ponieważ ten rodzaj oddziaływania terapeutycznego może okazać się najbardziej odpowiedni, ze względu na możliwość rzeczywistej analizy przyczyn tak negatywnego samopoczucia oraz da szansę na faktycznie wyleczenie.
Dzień dobry
Na podstawie opisu przeżywanych przez panią trudności raczej trudno postawić jednoznaczną diagnozę. Rozumiem, że chce pani zmienić utrzymujący się obecnie stan rzeczy, w tym celu zalecam wizytę u psychologa/terapeuty, który wypowie się na temat pani sytuacji, zaleci pracę terapeutyczną i/lub konsultację z innymi specjalistami.
Pozdrawiam
Marek Wójs
Witam,
z Pani opisu wynika, że naczelnym problemem jest utrata wcześniejszych zainteresowań, brak możliwości odczuwania przyjemności, a co za tym idzie ryzyko wycofywania się. Nie wiem, czy to, czego Pani doświadcza to depresja, niemniej jednak takie objawy często towarzyszą depresji. Ale nie tylko. Możliwe, że doświadcza Pani kryzysu związanego z momentem, w jakim Pani jest w życiu, lub jest to coś innego, co towarzyszy Pani z jakiegoś powodu od zawsze w bardziej lub mniej nasilonym stopniu. Jeśli jest to problem długotrwały, być może wieloletni, wskazana jest psychoterapia. Jeśli coś incydentalnego, warto przyjrzeć się temu podczas kilku konsultacji i razem ze specjalistą omówić dalszy plan działania. Tak czy siak, cierpi Pani i nie warto tego zostawiać na kolejne lata, aby wróciło kiedyś ze zwiększoną siłą lub się pogłębiało. Serdecznie zapraszam na wizytę.
Dzień dobry. Nie jestem psychologiem z Poznania ale portal Znany Lekarz skierował też do mnie Pani pytanie. Nie wiadomo czy to depresja. Kłopoty z emocjami mogą mieć bardzo różne przyczyny ale ważne jest, że dostrzega to Pani jako problem i chce zmian. Rozumiem też, że wcześniej było inaczej, była np.radość z pasji realizowanych wcześniej. Zachęcam do konsultacji z psychologiem, najlepiej z takim, który prowadzi psychoterapię. Konsultacje pomogą Pani zrozumieć istotę problemu i podjąć decyzję co dalej. Niestety nie znam nikogo w Poznaniu kogo mogłabym polecić.
Pozdrawiam
Barbara Tubielewicz
Dzień dobry,

niestety na podstawie tak krótkiego opisu ciężko jest postawić diagnozę, tym bardziej dotycząca depresji, poza tym żaden specjalista nie porwie się na taki zabieg jedynie na podstawie krótkiej wypowiedzi internetowej.
Jednak jeśli ma Pani napęd do "wstania z łóżka" i wypełniania obowiązków to jest duże prawdopodobieństwo, że to nie jest kliniczna depresja. Aby stwierdzić jakie są przyczyny Pani stanu warto udać się na konsultacje do specjalisty, aby w bezpiecznej dla Pani atmosferze poodkrywać, co się z Panią tak naprawdę dzieje i jakie są tego przyczyny.
Jeśli chodzi o wybór specjalisty to bardzo indywidualne kwestie, zawsze jest pierwsze spotkanie, które pozwala wyczuć "czy to to", na pewno będzie Pani to czuła. Można także kierować się szkołą jaką ukończył specjalista i w jakim nurcie pracuje, bo może ma już Pani dane preferencje? Do tego także służy pierwsze spotkanie, aby poznać specjalistę i dowiedzieć się, co proponuje w trakcie swojej pracy, czy np. są to interwencje poznawczo-behawioralne, a może oddziaływania psychodynamiczne. Nic jednak nie zastąpi bezpośredniego spotkania.

Trzymam kciuki za podjęcie trafnej decyzji, co do specjalisty i zapraszam na indywidualną konsultację na terenie Poznania.

Pozdrawiam
Anna Jerzak/Psychonomia.pl
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Niestety nie pracuję w Poznaniu. Mam nadzieję, że znalazła już Pani odpowiedzi na swoje pytania bądź wątpliwości. Pozdrawiam Anna Ulfig
Szanowna Pani, pisze Pani o całościowym spłyceniu (nie odczuwaniu) emocji; nie tylko w zakresie jakiejś jednej, ale właściwie w zakresie większości emocji, chociaż zgodnie z Pani wiadomością smutek i zdołowanie są odczuwane; nie są odczuwane emocje pozytywne, tj. radość i jej pochodne oraz złość i frustracja. Zgodnie z tym co Pani pisze wnioskuję, iż taki stan rzeczy towarzyszy Pani od wielu lat lub "od kiedy Pani pamięta". To by sugerowało, że pewna forma odcięcia emocjonalnego jest Pani cechą osobowościową wyuczoną w ciągu życia.
Tematyka, którą Pani zgłasza jest obszarem pracy psychoterapii. Pytanie o to, gdzie się udać. Psychoterapeutów jest mnóstwo, różnią się zarówno swoją osobowością, stylem pracy, ale przede wszystkim warsztatem pracy. Najpopularniejsze warsztaty pracy w Polsce to:
- psychodynamiczny i psychoanalityczny
- systemowy
- poznawczo-behawioralny
- gestalt
- terapia schematu
Nie każdy terapeuta "odpowiada" swoją osobowością i stylem pracy każdemu pacjentowi i nie każdy warsztat pracy odpowiada stylowi pacjenta. Jest w tym zakresie potrzebne pewne dopasowanie. Proponuję poczytać o warsztatach pracy psychoterapeutycznej i sprawdzenie, który styl pracy wydaje się Pani sensowny.
Ze swojej strony polecałbym terapeutę pracującego w Terapii Schematu, jako, iż z mojej (podkreślam to jeszcze raz) perspektywy zgłaszany przez Panią problem dopasowany jest do tego stylu pracy.
Pozdrawiam
Dzień dobry,
tego typu objawy nie zawsze oznaczają depresję. Dobrze byłoby przyjrzeć się powodom dla których nie odczuwa Pani radości i satysfakcji. Mogą się one wyłonić w trakcie pierwszych spotkań konsultacyjnych. Następnie, niezależnie od specjalizacji, każdy psycholog poinformowałby Panią, jakie kroki należy podjąć (np. jeśli psychoterapia to jakimi metodami, nad czym warto pracować). Dopiero kiedy przyjdzie Pani na wizytę będzie Pani miała okazję zdecydować, czy trafiła Pani w odpowiednie miejsce - do osoby, która Panią rozumie i chce pomóc. Wszystkiego dobrego.
Dobrze, że przywiązuje Pani wagę do wyboru psychologa.
Ponieważ pytanie dotarło aż do mnie, a praktykuję pod Warszawą, to domyślam się, że z okolic Poznania nie było odpowiedzi. Postaram się więc pomóc. Warto kierować się taką zasadą, żeby psycholog/psychoterapeuta miał bogaty kontakt z innymi specjalistami i podlegał jakiejś formie kontroli ze strony tego środowiska. Z punktu widzenia klienta trudno to weryfikować, ale pewne wskazówki mogą tu być pomocne. Warto pytać lub sprawdzić w internecie:
- Czy ukończył szkolenie (najlepiej 4-letnie) które ma rekomendacje większej, znanej organizacji np. Polskiego Towarzystwa Psychologicznego/Psychoterapeutycznego... Można wtedy poprosić, żeby okazał dyplom lub jeżeli już ukończył certyfikację to certyfikat.
- Czy się superwizuje, czyli korzysta z konsultacji z innymi doświadczonymi specjalistami. To bezwzględnie konieczne, przynajmniej do momentu uzyskania certyfikatu.
- Czy należy do jakiejś organizacji zrzeszającej profesjonalistów, jak Polskie Tow arzystwo Psychologiczne/ Psychiatryczne/ Psychoanalityczne...
Oczywiście może być i tak, że wystarczająco dobrą terapię poprowadzi osoba będąca jeszcze w trakcie szkolenia. Myślę, że warto wtedy zwrócić uwagę:
- Czy pracuje w jakimś zespole, np. w poradni (jest to niewątpliwie atut, jeżeli to począkujący czy nieznany w Pani otoczeniu terapeuta)
- Czy może ją polecić jakiś znajomy Pani specjalista.
Zdaje się, że regulamin serwisu ZL nie pozwala mi na podanie konkretnych miejsc.
Życzę powodzenia w poszukiwaniu specjalisty i w terapii.
Dzień dobry, to o czym Pani pisze faktycznie może być sygnałem skłaniającym do przyjrzenia się sytuacji dogłębniej. To fantastyczna sprawa, że potrafi Pani z zaangażowaniem szukać wsparcia. Polecam poszukać terapeutów na portalu, może Pani na przykład kierować się opiniami innych pacjentów. Jak wybrać dobrego specjalistę? - dobry specjalista to taki, który posiada odpowiednie kwalifikacje ( w tym przypadku podyplomowy kurs psychoterapii), superwizuje swoją pracę (to znaczy ma takiego dodatkowego bardziej doświadczonego terapeutę, z którym konsultuje swoją pracę) oraz przede wszystkim to taki terapeuta z którym poczuje Pani relację i autentyczne zaufanie. Pozdrawiam serdecznie.
Poznań się kłania..:)
Witam serdecznie- nie jestem w stanie określić czy to depresja. Jeżeli jednak odczuwa Pani w swoim życiu cierpienie, warto sprawdzić czym jest ono spowodowane i odkryć sposób na poradzenie sobie z nim i poprawę jakości istnienia. W tym może Pani towarzyszyć dowolnych psycholog- terapeuta, wybór uzależniony od różnych czynników np. płeć, wiek, cena, lokalizacja, wygląd- zależy od Pani. Są również różne szkoły terapeutyczne, ale każda swoim sposobem pracuje z depresją i cierpieniem- o różnych podejściach może Pani przeczytać w internecie jeżeli będzie czuła Pani taką potrzebę. Pozdrawiam!
Ja jestem psychologiem z Bielawy, więc nie będę w stanie osobiście pomóc.
Dzień dobry,
w mojej opinii wybierając specjalistę warto kierować się zarówno kryteriami "obiektywnymi", jak i "subiektywnymi". Do tych pierwszych zaliczam przede wszystkim: 1) ukończenie całościowego szkolenia z zakresu psychoterapii 2) uzyskanie certyfikatu psychoterapeuty 3) posiadanie co najmniej kilkuletniego doświadczenia w pracy terapeutycznej 4) pozostawanie w superwizji. Najważniejsze kryterium subiektywne to wg mnie poczucie, że osoba, do której przychodzimy po wsparcie, jest tą, której możemy zaufać.

Problem, który Pani zgłasza, dotyczy - najogólniej rzecz ujmując - emocjonalnego zablokowania. Trudno mi na odległość wyrokować, czy jest to depresja. To, co mogę poradzić, to udanie się do terapeuty, który reprezentuje podejście skoncentrowane na emocjach (ich doświadczaniu, nazywaniu, ekspresji itd.). Są to np. Gestalt czy tzw. Terapia Skoncentrowana na Emocjach. Poznań miasto, w którym bez większych trudności znajdzie Pani specjalistów z tego zakresu.

Powodzenia, pozdrawiam serdecznie,
Aleksandra Hulewska
Witam,
Rozumiem, że niepokoi się Pani poczuciem obojętności oraz pustki które trwa od jakiegoś czasu. Przestała Pani również odczuwać motywację oraz poczucie pasji, które czuła Pani wcześniej. Wyobrażam sobie, że może to być bardzo nieprzyjemny stan, który dodatkowo może wywoływać u Pani smutek. Napisała Pani również, że okazjonalnie odczuwa Pani przykre emocje, które są adekwatne do wydarzeń w Pani życiu. Myślę, że w Pani przypadku warto zgłosić się na konsultację psychologiczną, gdzie razem ze specjalistą mogłaby Pani się zastanowić jaka forma pomocy mogłaby być dla Pani najlepsza. Czasami jest tak, że konieczna jest psychoterapia, a czasem wystarczy kilka rozmów z psychologiem, które sprawią, że poczujemy się lepiej. Mogłaby Pani wtedy również przeanalizować wydarzenia o których Pani wspominała oraz okres kiedy pojawiła się obojętność. Być może aktualny stan ma swoją konkretną przyczynę. Proszę pamiętać, że im wcześniej uda się Pani do specjalisty tym jest większa szansa, że ten obecny brak emocji oraz apatię uda się szybciej przepracować.
Pozdrawiam,
Aleksandra Jędrol
Niestety nie mogę pomóc. Nie znam psychologów w okolicy Poznania.
Dzień dobry, zachęcam do umówienia się na konsultację psychologiczną do psychologa/psychoterapeuty. Podczas takiego spotkania będzie Pani miała szansę porozmawiać o swoich wątpliwościach, a także omówić zasady możliwej współpracy ze specjalistą w kierunku pożądanej zmiany. Często w dookreśleniu problemu pomaga zastosowanie testów psychologicznych. Nie mam gabinetu w okolicach Poznania, ale zapraszam do konsultacji online i/lub poddania się testowi MMPI-2, stosowanego przede wszystkim w diagnozie klinicznej do oceny osobowości i zaburzeń psychicznych typu: hipochondria, depresja, zaburzenia lękowe, schizofrenia, paranoja i in. Posiadam licencję na elektroniczną wersję tego testu, który może Pani wypełnić nie wychodząc z domu. Zadaniem badanego jest ustosunkowanie się do 567 stwierdzeń dotyczących różnych zachowań i przekonań. Pozdrawiam, Elwira Chruściel, psycholog, terapeuta
Witaj,
Dziękuję Ci za ten list.
Ponieważ nie jestem z Poznania, napiszę tylko, że cieszy mnie to, że zauważasz u siebie brak odczuwania emocji.
Ważne jest, czy było kiedyś inaczej, kiedy się to zmieniło, jak byś chciała, żeby Twoje życie emocjonalne wyglądało? itd.
Pytań jak zwykle wiele i pewnie psychoterapeuta będzie temat zgłębiał.
Dobry specjalista? Nie ma na to gotowej recepty. Warto, żeby oprócz wykształcenia i dyplomów pasował Tobie jako osoba, bo dobra relacja w terapii jest niezwykle ważna i lecząca.
Życzę terapeutycznych sukcesów, bo są realne.
Pozdrawiam,
Dorota
Szanowna Pani, wybierająć dla siebie specjalistę warto zwrócic uwage na jego wykształcenie, dyplomy i certyfikaty potwierdzające kwalifikacje oraz doświadczenie zawodowe. Dobrze by było, gdyby trafiła Pani do profesjonalnego psychoterapeuty. pozdrawiam.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.