Odczuwam strach czy niepokój albo jedno i drugie kiedy, co się prawie wcale nie zdarza, mam miec lep

2 odpowiedzi
Odczuwam strach czy niepokój albo jedno i drugie kiedy, co się prawie wcale nie zdarza, mam miec lepszy nastrój. Każde lepsze samopoczucie wywołuje strach że zaraz będę żałował tego że pozwoliłem sobie na chwile kiedy się uśmiechnęlem albo się lepiej poczułem. Zwykle zaraz jak się dzieje coś niedobrego, negatywnego odczuwam wyrzuty sumienia i nienawiść połączona z aktami autodestrukcji za to ze chwilę wcześniej lub dzień wcześniej czułem się dobrze. Wtedy czuję się jak chłopiec który rozlal wodę albo stlukl szklankę i czeka na karę. Czuje się bardzo zle. Nie odczuwam radości ani szczęścia z niczego. Jak mnie ma coś cieszyć to emocje duszę. A jeśli już jestem z rodziną to udaje, i myślę że oni to widzą a ja odczuwam 2 przeciwstawne emocje które i tak i tak tlamsze w sobie. Nigdy nie daje upustu swoim emocjom.
Zawsze się boje ze powiem lub coś nie tak. Cały czas mam wrażenie że wszystko co robię nie ma ani sensu ani nie jest robione dobrze. Mam 36 lat mam już dosyć. Nie wiem co normalne a co nie. Istnieje jak w jakimś filmie lub patrzę na coś co nie jest realne. Proszę o pomoc.
Dzień dobry,
objawy które Pan opisuje warto skonsultować ze specjalistą poruszającym się w nurcie poznawczo behawioralnym i terapii schematu. Odczuwane emocje i dyskomfort są naturalne i zrozumiałe w sytuacji do której porównuje Pan wyrzuty sumienia i odczuwaną nienawiść. Są to tematy znane psychologii bardzo dobrze więc jeżeli jest Pan zdecydowany na pracę własną - jest szansa na poprawę. Jak napisałam powyżej z tego typu zagadnieniami warto zwrócić się ku wymienionym kierunkom.
Pozdrawiam.

Z opisu, który podałeś, wynika, że doświadczasz silnych emocji, zwłaszcza lęku, niepokoju, wyrzutów sumienia i niskiego poczucia własnej wartości. To są trudne uczucia i jest zrozumiałe, że czujesz się przytłoczony.

W takich sytuacjach ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą ds. zdrowia psychicznego, takim jak psycholog czy psychiatra. Oni będą w stanie przeprowadzić dokładną ocenę Twojego stanu psychicznego i zaproponować odpowiednie formy terapii czy leczenia, jeśli to będzie konieczne.

Oto kilka kroków, które możesz podjąć, aby zacząć radzić sobie z obecnymi uczuciami:

- Skonsultuj się z profesjonalistą
- Rozmowa z bliskimi o swoich uczuciach może być ważnym krokiem. Wsparcie ze strony rodziny lub przyjaciół może być istotne dla poprawy samopoczucia.
- Zapisz swoje myśli
- Ćwiczenia relaksacyjne
- Regularna aktywność fizyczna może pomóc w poprawie samopoczucia i redukcji stresu.