Odmieniec osobowosci czyli osoba ktora ma calkowicie rozne cechy osobowosci. Czy warto miec taka oso

3 odpowiedzi
Odmieniec osobowosci czyli osoba ktora ma calkowicie rozne cechy osobowosci. Czy warto miec taka osobe za zone czy to bedzie calkowita porazka taki brak wspolnych cech? Znowu jak ktos mial matke odmienca osobowosci to ciagna na maxa do modelek, bo kobieta sie jawi jako mega magnetyzm. Czy to jest dobry trop zyciowy? Ktos moglby miec odminca osobowosciowego ojca, brata, siostre tez ciekawe. Lub po prostu w zyciu mozna miec znajomych odmiencow osobowosciowych. To jest o tyle ciekawe ze to jest osobowosc komplementarna/odmienna. Prosze o slowo komentarza, bo mnie ten temat zywo interesuje.
Drogi Autorze. Temat który podjąłeś w swoim pytaniu jest bardzo złożony i fascynujący, więc nie dziwę się, że jesteś nim żywo zainteresowany. To coś co może spędzać sen z powiek niejednemu specjaliście, przynajmniej takie jest moje odczucie. Jak wiemy, osobowość jest czymś stałym czyli innymi słowy praktycznie nie można jej zmienić. Co innego temperament czy charakter - tutaj możemy wykonać wewnętrzną pracę, chociaż wymaga to od nas większego zaangażowania oraz uważności. Trzeba również mieć na uwadze fakt, że niektóre z wcześniejszych dla nas zachowań mogą i tak pojawiać się np. w sytuacjach stresowych lub wymagających niekonwencjonalnego podejścia. Wówczas mamy tendencje psychologiczną do tego, aby powracać do dobrze znanych nam schematów radzenia sobie z trudnościami. To taki wstęp pozwalający mi podjąć próbę odpowiedzenia na Twoje pytanie. W wielu badaniach za jeden z ważniejszych wyznaczników zadowolenia ze związku nie jest zbliżona osobowość, a wyzwane wartości. Oczywiście nie odnosi się to tylko i wyłącznie do obszaru relacyjnego jakim jest para ale też innych relacji, np. rodzinnych czy przyjacielskich. To właśnie wartości i wspólne cele pozwalają nam nawiązać trwalsze relacje z drugą osobą. Nie można jednak ukryć, że bycie zupełnie odmiennym pod względem osobowościowym może stanowić pewną przeszkodą i utrudniać nawiązanie satysfakcjonującego związku na dłużej. To co najczęściej można usłyszeć o przeciwieństwach czyli fakt, że się przyciągają nie jest do końca precyzyjne. Powinniśmy raczej mówić - przeciwieństwa się fascynują. Może być to jednak niewystarczające, aby móc stworzyć długotrwałą relację. Poza samym zafascynowaniem powinniśmy mieć jeszcze więcej wspólnych założeń i pomysłów, a także zbliżone podejście do życia. Dlatego takie związki często są bardzo dynamiczne i mogą kończyć się dość boleśnie. Jeśli chodzi oto jakie elementy mogą wpływać na to, że będzie nam łatwiej być w relacji z osobą o odmiennej osobowości to na pewno: otwartość, duży dystans, umiejętność akceptacji, chęć chodzenia na kompromisy. Wychodzę z założenia, że zawsze warto jest spróbować i zobaczyć jak będziemy czuć się w takiej relacji, bo nigdy nie wiadomo jaki może być jej finał. Teoria teorią, a praktyka praktyką. Mam nadzieje, że choć trochę rozjaśniłam temat. Życzę wszystkiego dobrego!

Dzień Dobry,
gorąco polecam skontaktować się ze specjalistą, aby szerzej omówić ten temat podczas wizyty.
Pozdrawiam serdecznie
Przekonania na temat niezmienności cech osobowości bywają sporym ograniczeniem. Jednak to próby zmienianie siebie mogą przynieść pewne efekty a próby "zmieniania innych" są niemal zawsze nieudane. Cecha jest pewnym psychologicznym konstruktem teoretycznym i osobowość również - to nie jest fakt ja np wzrost czy waga. To pewien opis osoby. Faktem jest pewna powtarzalność zachowań ale taka tenedecja nie oznacza, że cecha jest faktem - cecha jest generalizacją i jako taka nie jest jakąś prawdą o osobie, tylko opinią. Odmienność "cech osobowości" w związku czy rodzinie może pozwalać się uzupełniać i np dzielić obowiązki zgodnie z tym kto w czym jest dobry. Znam liczne przykłady takiego uzupełniania się zarówno w rodzinach jak i zespołach zawodowych. Na pewno nie musi to być powód konfliktów choć bywa to wyzwaniem np. w komunikacji. Jeśli w związku jest dużo akceptacji dla odmienności, szacunku, miłości itp. to naprawdę może być to bardzo udany związek. Bardzo dużo zależy od przekonań obu osób i psychologa / psychologów do których trafimy. Przy dobrej konfiguracji przekonań to może być też przedmiotem udanej terapii dla par. Mając takie wątpliwości lepiej nie czekać i zgłosić się do specjalisty. Dobrze, żeby on miał przekonania o możliwość dopasowania się w tym możliwości elastycznego zmieniania pewnych nawyków i tendencji nazywanych cechami - oczywiście u każdej osoby dobrowolnie. Ważna jest też umiejętność pomocy Wam w elastycznym kształtowania Waszych przekonań dotyczących różnic w związku. Wierzę, że są możliwości dopasowania się nawet w świetle pewnych znaczących różnic w danej parze. Jednak gotowość bycia razem i pewne wspólne wartości oraz uczucia wobec siebie też są niezbędne. To złożony temat, ale warto się nim zająć od razu, przy pomocy specjalisty jeśli pojawiają się takie pytania już teraz.