... odnośnie pytania o zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, zaburzenia depresyjne i zaburzenia osobowoś

3 odpowiedzi
... odnośnie pytania o zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, zaburzenia depresyjne i zaburzenia osobowości, zaburzenia psychosomatyczne w kolejności do leczenia pytanie nie dotyczyło określenia wyniku pierwotnej lub wtórnej przyczyny patologii - nie ma także potwierdzenia zależności w klasyfikacjach oficjalych np. DSM-5, że zaburzenia psychiczne ww. powstają z zaburzeń osobowości sugerowane przez jedną ze specjalistów na Państwa portalu (tym bardziej w przypadku mojego przedstawienia opisu gdyż najpierw były one diagnozowane w kolejności m. in. OCD, a drugie dopiero OCPD); nadto czynniki ryzyka wskazanych schorzeń tam ujęte nie podejmują kwalifikacji osobowościowych przy ich predykcji klinicznej - na zaburzenia osobowości szczególnie typu amankastycznego wręcz przeciwnie wskazywane są powikłania z zaburzeń lękowych (m. in. zespołu lęku ogulnionego, fobii społecznej, specyficznej i obsesyjno-kompulsywnymi, sam klaster C obejmuje lękowe zgrupowanie osobowości dlatego leczenie zaburzeń psychicznych jako wstórnych osobowości jest pomyłką nawet przy strukturze neurotycznej...

dlatego pytam ponownie w jakiej kolejności poddać oddziaływaniom specjalistycznym te zaburzenia gdy każde z nich inaczej swymi objawami ogranicza jakość funkcjonowania? (może zależ to poprostu o priorytetu największej uporczywości...)
Dzień dobry. Wiele zależy od nurtu psychologii w jakim pacjent zamierza podjąć leczenie. Na przykład terapia poznawczo behawioralna (Cognitive Behavioral Therapy - CBT) czy terapia skoncentrowana na rozwiązaniach (Brief Solution Focused Therapy - TSR) proponują poddać oddziaływaniom specjalistycznym w pierwszej kolejności te zaburzenia, które pacjent postrzega jako najbardziej uciążliwe w codzienny funkcjonowaniu. Pozdrawiam, Marzena Pietrusińska

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień Dobry, zachęcam do kontaktu ze specjalistą, aby szerzej omówić ten temat podczas wizyty, gdyż nurt ma tu duzo do powiedzenia. Pozdrawiam serdecznie

Dziękuję za szczegółowe pytanie. Wyraźnie widać, że głęboko analizuje Pan swoją sytuację, co jest bardzo wartościowe. Odpowiedź na Pańskie pytanie będzie uwzględniała zarówno priorytety kliniczne, jak i indywidualne potrzeby.

Priorytet największej uporczywości objawów
W praktyce klinicznej decyzję o kolejności leczenia często podejmuje się na podstawie tego, które zaburzenia najbardziej wpływają na codzienne funkcjonowanie i jakość życia. Jeśli np. objawy obsesyjno-kompulsywne (OCD) w znacznym stopniu ograniczają codzienne działanie, mogą być pierwszym celem terapii.

Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (OCD)
Ze względu na ich wpływ na rytm dnia, koncentrację i stres, zazwyczaj są leczone w pierwszej kolejności. Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) z technikami ekspozycji i powstrzymania reakcji (ERP) jest tutaj szczególnie skuteczna. W razie potrzeby można rozważyć leczenie farmakologiczne, np. inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI).

Zaburzenia depresyjne
Depresja może wpływać na zdolność do zaangażowania się w inne formy terapii, dlatego warto jednocześnie zająć się jej objawami. Leczenie farmakologiczne lub psychoterapia (np. CBT lub terapia interpersonalna) mogą być pomocne.

Zaburzenia osobowości (np. OCPD)
Chociaż zaburzenia osobowości mają bardziej trwały charakter, ich leczenie często wymaga długoterminowej terapii, np. psychoterapii psychodynamicznej lub terapii schematów. Skupienie na tych aspektach może być mniej pilne, jeśli objawy OCD lub depresyjne dominują i bardziej ograniczają funkcjonowanie.

Zaburzenia psychosomatyczne
Jeśli występują, należy ocenić ich powiązanie z innymi problemami psychicznymi. Praca nad lękiem, stresem i somatyzacją powinna być wkomponowana w leczenie innych zaburzeń.

Kolejność leczenia
W większości przypadków kluczowa jest współpraca z lekarzem psychiatrą lub psychologiem, który pomoże ustalić priorytety. Kolejność mogłaby wyglądać tak:

OCD, ze względu na silny wpływ na funkcjonowanie codzienne.
Zaburzenia depresyjne, zwłaszcza jeśli pojawiają się objawy, takie jak anhedonia, apatia czy myśli rezygnacyjne.
Zaburzenia osobowości, w ramach długoterminowej pracy nad schematami myślenia i zachowań.
Zaburzenia psychosomatyczne, jeśli są wtórne do innych problemów, mogą być redukowane w ramach całościowego podejścia.
Podsumowanie
Proszę skonsultować się z psychoterapeutą i psychiatrą, którzy po analizie Pana sytuacji pomogą w ustaleniu indywidualnego planu leczenia. Ważne, by rozpocząć od obszarów, które najbardziej ograniczają funkcjonowanie, jednocześnie pamiętając, że praca nad jednym aspektem może pozytywnie wpłynąć na inne.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.