... odnośnie pytania o zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, zaburzenia depresyjne i zaburzenia osobowoś
2
odpowiedzi
... odnośnie pytania o zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, zaburzenia depresyjne i zaburzenia osobowości, zaburzenia psychosomatyczne w kolejności do leczenia pytanie nie dotyczyło określenia wyniku pierwotnej lub wtórnej przyczyny patologii - nie ma także potwierdzenia zależności w klasyfikacjach oficjalych np. DSM-5, że zaburzenia psychiczne ww. powstają z zaburzeń osobowości sugerowane przez jedną ze specjalistów na Państwa portalu (tym bardziej w przypadku mojego przedstawienia opisu gdyż najpierw były one diagnozowane w kolejności m. in. OCD, a drugie dopiero OCPD); nadto czynniki ryzyka wskazanych schorzeń tam ujęte nie podejmują kwalifikacji osobowościowych przy ich predykcji klinicznej - na zaburzenia osobowości szczególnie typu amankastycznego wręcz przeciwnie wskazywane są powikłania z zaburzeń lękowych (m. in. zespołu lęku uogólnionego, fobii społecznej, specyficznej i obsesyjno-kompulsywnymi, sam klaster C obejmuje lękowe zgrupowanie osobowości dlatego leczenie zaburzeń psychicznych jako wtórnych osobowości jest pomyłką nawet przy strukturze neurotycznej...
dlatego pytam ponownie w jakiej kolejności poddać oddziaływaniom specjalistycznym te zaburzenia gdy każde z nich inaczej swymi objawami ogranicza jakość funkcjonowania? (może zależ to poprostu od priorytetu największej uporczywości...)
dlatego pytam ponownie w jakiej kolejności poddać oddziaływaniom specjalistycznym te zaburzenia gdy każde z nich inaczej swymi objawami ogranicza jakość funkcjonowania? (może zależ to poprostu od priorytetu największej uporczywości...)
Zaburzenia psychiczne lubią chodzić parami, dlatego też w pracy teraputycznej zazwyczaj uwaga skierowana jest na problemach aktualnie dominujących. Diagnoza jest kwestią drugorzędna, istotą jest poprawienie aktualnego funkcjonowania. W dalszej kolejności można przyjrzeć się ewentualnym zaburzeniom osobowości lub jeśli jest taka konieczność - zacząć od tej kwestii. Wszystko jest sprawą indywidualną. W podejściu poznawczo-behawioralnym istotniejsza jest konceptualizacja problemu pacjenta, aniżeli twardo postawiona diagnoza.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień Dobry, zachęcam do kontaktu ze specjalistą, aby szerzej omówić ten temat podczas wizyty. Pozdrawiam serdecznie
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.