Odżywanie przy niedoczynności tarczycy

9 odpowiedzi
Czy przy odpowiedniej diecie dopasowanej do pacjenta z niedoczynnością tarczycy można zejść całkowicie z Euthyroxu? Dodam, że choruję na subkliniczną niedoczynność, przeciwciała ujemne.
Witam, odpowiednio dobrany program żywieniowy oczywiście może pomóc w niedoczynności tarczycy. Jeśli przeciwciała są ujemne tzn.,że nie nie ma choroby autoimmunologicznej i na pewno łatwiej będzie osiągnąć spodziewany efekt. Natomiast proszę pamiętać,że o odstawieniu euthyroxu zawsze decyduje lekarz. Pozdrawiam serdecznie.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Zależy od tzw. przypadku, złożony mechanizm przy którym trzeba wziąć pod uwagę każdą sferę nie tylko dietę ale i czynniki stresowe oraz aktywność fizyczną. Zbyt mało informacji abym mogła jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.
Dzień dobry!
Tak się zdarza, ale bardzo rzadko. Dietą można natomiast wspomagać pracę tarczycy, eliminować składniki szkodliwe dla narządu, a także zapobiegać negatywnym objawom niedoczynności.
Barbara Dąbrowska-Górska
Niestety doświadczenie w moje pracy z pacjentami pokazuje, że odpowiednio ułożona dieta może łagodzić dolegliwości towarzyszące niedoczynność tarczycy, zapobiegać wzrostowi wagi, pojawieniu nie insuliny oporności oraz niedoborów pokarmowych jednak nie może stanowic zastępstwa dla farmakoterapii. W tym schorzenia dieta oraz leki stanowią wzajemne uzupełnienie.
Farmakoterapia stanowi najważniejszy element leczenia, jednak odpowiednia dieta ma główne działanie wspomagające. Pozdrawiam serdecznie!
Niestety nie dam Pani takiej gwarancji, choćby odżywiała się Pani zdrowo, odżywczo dla komórek, a przy tym wszystkim może pojawić się większe zmęczenie organizmu, stres i już tarczyca nie pracuje jak powinna. Są przypadki, gdzie udaje się wejść w remisję choroby, ale co będzie przykładowo za 5 - 10 lat to ciężko powiedzieć..
Odpowiedni plan żywieniowy przy niedoczynności tarczycy jest bardzo ważny. Przy prawidłowym praktykowaniu może pozytywnie wpłynąć na ogólny stan zdrowia oraz przyczynić się do zmniejszenia dawki przyjmowanych leków. Trzeba jednak pamiętać, że dawkę leku zmienia tutaj endokrynolog, a nie dietetyk.
Nie jest to takie proste. Stosując odpowiednio zbilansowaną dietę wspiera się leczenie choroby tarczycy. Stopniowo następuje poprawa wyników, wówczas możliwe jest obniżenie dawki hormonu. Znane są przypadki, w których możliwe było odstawienie hormonu po zastosowaniu diety.
Euthyrox zawiera hormony niezbędne do prawidłowej pracy tarczycy. Dieta ma za zadanie poprawić samopoczucie pacjenta oraz dostarczenie mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Odpowiednie żywienie może poprawić również wyniki, ale nigdy nie będzie w stanie zastąpić hormonów dostarczanych w leku. Wszystko zależne jest od danego organizmu oraz jego reakcji na dietę czy od powodów rozwinięcia się niedoczynności tarczycy.
Watro pamiętać również, że nie powinna Pani zmieniać czy rezygnować z dawki leku bez konsultacji z endokrynologiem.
Pozdrawiam
dietetyk Kliniczny Magdalena Mral

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.