Ofiara krzyżowa a samoagresja. Jezus, autorytet dla wielu, zmarl na krzyzu i zmartwychwstal. Pokazal

3 odpowiedzi
Ofiara krzyżowa a samoagresja. Jezus, autorytet dla wielu, zmarl na krzyzu i zmartwychwstal. Pokazal ze smierc ostateczna nie ma nad nim wladzy. Fajnie, ale w zyciu przecietnego czlowieka zmartwychwstac sie raczej nie da tak po calosci. Straty dajmy to fizyczne sa trwalymi stratami dozywotnimi. A zycie z internernalizacja krzyza tlumi potencjalna zlosc, gniew gdy tego duzo sie nazbiera to moze byc forma autoagresji. Pytanie czy tak nalezy zyc? A jak nie to jak zyc? Mozna wyluzowac. Okej ale jest cos takiego jak dusza, o ktora trzeba dbac bo zarosnie jak ogrod chwastami. ;D Jak sie nauczyc dbac o dusze nie wchodzac w niekorzystną samoofiare :D :>
Psychologowie wywodzą się i pracuję w różnych nurtach. Może odpowiedź byłaby bliższa komuś kto pracuje w podejściu humanistycznym lub osobom, które starają się łączyć terapię z wiarą. Jednak najbardziej pasuje mi do filozofii czyli sztuki zadawania pytań. Terapeuta psychodynamiczny mógłby powiedzieć, że pytanie opisuje osobowość masochistyczna lub narcystyczną. Terapeuta poznawczo behawioralny myślałby o przekonaniach kluczowych takiej osoby w kategoriach adaptacji. Wydaje się, że można zadać sobie jeszcze inne pytania, np: komu ma służyć taka introjekcja winy i czy w ogóle czemuś służy? Czy jest faktycznie wyrazem dbałości o duszę? Wszyscy stosujemy mechanizmy obronne a takim jest np introjekcja. Jedne są dojrzałe i proadaptacyjne inne takie jak projekcja i introjekcja niestety nie. Można dbać o duszę np poprzez altruizm, humor i samoświadomość, niekoniecznie poprzez wyrzekanie się tak podstawowych uczuć jak złość, smutek czy strach.

Traktować siebie nie gorzej niż innych. Traktować siebie jak kogoś, komu jesteśmy odpowiedzialni pomóc.

Pozdrawiam serdecznie
Tomasz Zemsta-Piasecki
Dzień dobry,
Polecam D.Hawkinsa jego książki Siła czy Moc oraz Technika Uwalniania oraz zastosowanie techniki uwalniania w życiu