olej lniany jakie ma właściwości , jak zażywać i przez jaki okres czasu ?

2 odpowiedzi
olej lniany jakie ma właściwości , jak zażywać i przez jaki okres czasu ?
Olej lniany jest przede wszystkim źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, głównie z grupy omega-3, które wpływają pozytywnie między innymi na układ sercowo-naczyniowy (regulacja ciśnienia tętniczego, wpływ na mechanizmy krzepnięcia krwi), zwiększenie stężenia cholesterolu HDL (tzw. "dobrego cholesterolu") we krwi czy pracę układu odpornościowego. Zastąpienie części tłuszczów pochodzenia zwierzęcego (zawierających przede wszystkim nasycone kwasy tłuszczowe, które powinniśmy spożywać w ograniczonych ilościach), może mieć korzystny wpływ na zdrowie.
Ponadto, olej ten jest źródłem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach A, D oraz E.
Przyjęło się, że zalecana dla osoby dorosłej dzienna dawka oleju lnianego ok. 2-4 łyżki stołowe (30-60 ml), natomiast niektóre badania sugerują pozytywny wpływ oleju lnianego już przy włączeniu do codziennej diety ok. 1/2 łyżki ww. oleju. Olej lniany należy stosować na zimno, ponieważ podczas ogrzewania w znacznym stopniu traci swoje dobroczynne właściwości; można stosować go np. do surówek i sałatek, past kanapkowych (np. twarogowych lub z roślin strączkowych), jako dodatek do dań, po poddaniu ich obróbce temperaturowej, jako składnik domowego majonezu.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Olej lniany jest przede wszystkim świetnym źródłem kwasów omega-3. Poza tym, dostarcza również witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Najważniejsze, by olej lniany był przechowywany w lodówce i wykorzystywany "na zimno", by utrzymywać jego wartości odżywcze na jak najwyższym poziomie. Warto wprowadzić go na co dzień do swojej diety.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.