Operacja barku Artroskopia barku

3 odpowiedzi
Witam, dwa i pół roku temu miałem wypadek. Zdiagnozowano u mnie szczeline peknięcia w części szklistej obrąbka stawowego położona jest ona w okolicy przednio-górnej panewki stawowej z uszkodzeniem więzadła obrąbkowo-ramiennego górnego i pasma górnego ścięgna mięśnia podłapatkowego. Dodatkowo częściowe naderwanie włókien glębokich ścięgna mięśnia nadgrzbietowego na długości 17mm w kierunku prosymalnym w stosunku do guzka większego głowy kości ramiennej z obecnością płynu wokół ścięgna. Moje pytanie odnosi się do tego czy po tak długim oczekiwaniu na operacje ma ona nadal sens. Ból występuje przy wysiłku, dochodzi to "strzelania" barku i ograniczonych ruchów ręką.
Jeśli bark jest stabilny, nie ma uszkodzeń w obrębie stożka rotatorów wynik po artroskopii będzie dla Pana praktycznie nieodczuwalny. Może z wyjątkiem jeszcze większego ograniczenia ruchomości i nasilonego "strzelania" (prawdopodobnie zmiany zwyrodnieniowe w stawie barkowo-obojczykowym). Zastanowiłbym się nad kierowaniem Pana do artroskopii. Może najpierw popracować z rehabilitantem i postarać się maksymalnie przywrócić funkcję mimo ewidentnych zmian strukturalnych (zarówno w obrąbku stawowym jak i aparacie więzadłowym) ???

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam.
Wskazania do zabiegu operacyjnego, zwłaszcza w przypadku zastarzałych uszkodzeń stawu ramiennego w zakresie obrąbka stawowego i ścięgien stożka rotatorów są sumą badania klinicznego i przeprowadzonych badań dodatkowych. Zakładając, że cytowany opis dotyczy badania MRI sugerowałbym jeszcze wykonanie badania Usg, które ma tą przewagę nad rezonansem magnetycznym, że pozwala ocenić struktury stawowe w ruchu, co w przypadku stawu ramiennego ma znaczenie podstawowe. Należy podkreślić, że żadne z badań dodatkowych w tym przypadku nie ma znaczenia, jeżeli nie istnieją kliniczne przesłanki do leczenia operacyjnego, inaczej mówiąc: nie leczymy badań dodatkowych tylko leczymy pacjenta. Jeżeli lekarz kwalifikujący do zabiegu ma doświadczenie w artroskopii barku i widzi wskazania kliniczne do takiego sposobu postępowania to w mojej ocenie należy poddać się zabiegowi. Pozdrawiam. Michał Towstyga.
Dzień dobry.
W przypadku tego typu uszkodzeń w stawie ramiennym zalecam moim pacjentom następujący schemat leczenia: najpierw 6 miesięcy dobrej (!) rehabilitacji, głównie manualnej - ćwiczenia, masaże, następnie w razie braku akceptowalnej poprawy kwalifikuję do leczenia operacyjnego; tu czas oczekiwania bywa różny.
Jeśli wpisuje się Pan w opisany schemat leczenia, t.j. bóle występują mimo odpowiedniej oprawy rehabilitacyjnej to myślę że warto poddać się leczeniu, głównie po to aby poprawić nieco anatomię i zmniejszyć ryzyko rozwoju zwyrodnienia w przyszłości. Oczywiście jak zawsze - decyduje badanie kliniczne, najlepiej u lekarza który będzie Pana operował.
Z poważaniem, RC

Eksperci

Marian Warda

Marian Warda

Ortopeda

Lublin

Aleksandra Pawłowska

Aleksandra Pawłowska

Fizjoterapeuta

Kraków

Magdalena Gozdan

Magdalena Gozdan

Fizjoterapeuta

Olsztyn

Justyna Ciechomska

Justyna Ciechomska

Fizjoterapeuta

Mysłowice

Juliusz Jabłonski

Juliusz Jabłonski

Fizjoterapeuta

Łódź

Piotr Baćmaga

Piotr Baćmaga

Fizjoterapeuta

Radom

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 113 pytań dotyczących usługi: ból barku
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.