operacja zaćmy

3 odpowiedzi
Kobieta, 77 lat. Do 50 r. nie nosiłam okularów, potem tylko do kina i teatru. (minus 2, minus 1,5). 3 lata temu rozpoznano zaćmę w obu oczach, wzrok nieco się pogarszał, ale wciąż czytam bez okularów., noszę je na ulicę. Nie mam astygmatyzmu. Ustawiłam się w kolejce na operację zaćmy (Warszawa, Podleśna) 2 lata temu i teraz dostałam zaproszenie na badanie wstępne przedzabiegowe. Naczytałam się mnóstwo o zaćmie,operacji i soczewkach.Najbardziej obawiam się tego, że będę skazana na okulary przy pracy z komputerem i przy oglądaniu TV. Płacić parę tysięcy za zabieg plus extra soczewka nie mam ochoty. Dziękuje z góry za fachowy komentarz
Dzień dobry
Zaćma z upływem czasu prowadzi do sytuacji, kiedy okulary przestają pomagać, bądź widzimy w nich mało komfortowo. Jedyną metodą zmiany stanu rzeczy jest jej usunięcie. Standardowy zabieg polega usunięciu zmętniałej soczewki i wszczepieniu sztucznej. Jeśli chciałaby Pani zupełnie pozbyć się okularów to pozostaje wszczepienie soczewki progresywnej. Jest to możliwe póki co jedynie w prywatnych placówkach i kosztuje około 10 tysięcy. Zabieg refundowany przez NFZ obejmuje soczewki jednoogniskowe i w tej sytuacji będzie Pani używać okularów do dali bądź do bliży- ta kwestia pozostaje do ustalenia przed zabiegiem
Alicja Błażej-Waśkiewicz

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam! Przy operacji zaćmy można ustawić wadę na ok -2 D, wtedy zostaną okulary na ulice, a do czytania niebedzie potrzebowała pani korekcji (czyli bedzie podobnie jak w chwili obecnej); większość pacjentów korzysta ze standardowych soczewek (bez dopłat) + okulary i nie zgłasza żadnych problemów. poza tym jesli operacja zaćmy jest na NFZ to nie ma możliwości wyboru lepszych soczewek i dopłat.
Jeśli w chwili obecnej zaćma nie utrudnia Pani życia codziennego i jest Pani zadowolona z ostrości widzenia z daleka i z bliska, proponuję wstrzymać się z decyzją odn operacji. W przyszłości można tak dobrać soczewkę wewnątrzgałkową, aby nadal czytała Pani bez okularów i zakładała je jedynie " na ulicę "

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.