opis MR kręgosłupa szyjnego

3 odpowiedzi
Z powodu bólowych kręgosłupa szyjnego oraz barków zalecono Rezonans Magnetyczny.Kontrolę u Neurologa mam za trzy miesiące, proszę o wyjaśnienie mi opisu badania ? Czy mam się czymś martwić , są to poważne zmiany ?
Opis badania MR kręgosłupa C
Lat 50. Mężczyzna.
Badanie MR kręgosłupa szyjnego wykazuje zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze na krawędziach trzonów kręgowych na powierzchniach oraz tylnych zwłaszcza na poziomach C5/C6 i C6/C7.
Ponadto na poziomach C5/C6, C6/C7 widoczne są zmiany zwyrodnieniowe w zakresie stawów międzykręgowych.
Na poziomie C5C6 obecna jest duża pośrodkowa zbaczająca na stronę lewą przepuklina krążka międzykręgowego, która uciska na worek oponowy, przednio-lewoboczną powierzchnie rdzenia kręgowego, korzenie nerwowe z przewagą po stronie lewej.
Na poziomie C6/C7 widoczna jest pośrodkowo-lewoboczna przepuklina krążka międzykręgowego , która uciska na worek oponowy, lewy korzeń nerwowy i zwęża lewy otwór międzykręgowy uciskając na lewy nerw rdzeniowy.
Na poziomie C4/C5 obecna jest mała wypuklina krążka międzykręgowego , która modeluje worek oponowy.
Na poziomie C3/C4 widoczna jest równie pośrodkowo-prawoboczna wypuklina krążka międzykręgowego, która uciska na worek oponowy, prawy korzeń nerwowy i zwęża prawy otwór międzykręgowy.
Na poziomie C6/C7 stwierdza się w sąsiedztwie blaszek granicznych strefy niejedorodnie podwyższonego sygnału w obrazach T2 i T1 zależnych o charakterze zmian degeneracyjnych Modci II.
Krążki międzykręgowe na opisywanych poziomach wykazują degeneracyjne obniżenia sygnału i wysokości.
Poza tym obraz kręgosłupa , kanału i rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym w granicach normy.
Szanowny Panie obraz MRI wykazuje dość zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe dotyczące całego kręgosłupa szyjnego: trzonów kręgów, stawów międzykręgowych i wtórnie krążków międzykręgowych (tzw.dysków). Zmiany te mogą powodować dolegliwości bólowe ale nie muszą. MRI jest tylko badaniem dodatkowym, cennym ale jedynie w 30% przypadków wyjaśnia przyczynę dolegliwości. Dlatego wskazane jest badanie specjalisty neurologa. Z poważaniem Ewa Ogrodowska-Hamankiewicz

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Szanowny Panie,
rezonans magnetyczny jest badaniem dodatkowym, dużo dokładniejszym w zakresie kręgosłupa szyjnego niż np. RTG lub tomografia komputerowa, ale powtarzam DODATKOWYM. Czyli tak naprawdę istotne są objawy, które pacjent demonstruje czyli tzw. obraz kliniczny.
Krążek międzykręgowy zwany dyskiem jest tak skonstruowany, że powinien ,,wytrzymać" ok. 100. Pan zniszczył sobie kilka krążków szyjnych już na półmetku. Opisane powyżej zmiany są rzeczywiście bardzo duże, pewnie jest Pan ofiarą wielogodzinnego przymusowego siedzenia z głową pochyloną do przodu? Jedyne co można teraz uczynić, to starać się żeby już opisane powyżej zmiany się nie nasilały. Czyli nauczyć się jak postępować z własnym kręgosłupem na co dzień.
Oczywiście bardzo ważna jest konsultacja neurologa lub neurochirurga, aby stwierdzić czy nie ma pilnych wskazać do leczenia operacyjnego.
Na pewno już teraz należy udać się do terapeuty zajmującego się problematyką kręgosłup zgodnie z nowoczesnymi metodami. Na ten temat pisałem wielokrotnie, zatem proszę znaleźć w mojej korespondencji nazwy metod, które uważam za właściwe.
dr Andrzej Żytkowski
Witam.
To co niepokoi w opisie to dyskopatia na poziomie C5/C6 uciskająca powierzchnię rdzenia kręgowego. Neurolog niewiele tutaj pomoże, proponuję udać się do neurochirurga lub ortopedy zajmującego się leczeniem schorzeń kręgosłupa.
W przypadku braku wskazań do operacji; a właściwie niezależnie od tego potrzebuje Pani/Pan dobrego fizjoterapeuty, ze znajomością terapii manualnej. Zmiany są dosyć zaawansowane i w zależności od objawów klinicznych należy rozpocząć rehabilitacje kręgosłupa ( każdym przypadku najważniejsze jest określenie zależności objawów klinicznych ze zmianami stwierdzanymi w wykonanym badaniu).
Leczenie schorzeń kręgosłupa jest najczęściej długotrwałym i złożonym procesem. Najczęściej podstawą leczenia jest odpowiednio dobrana i systematyczna rehabilitacja. Leczenie może też obejmować farmakoterapię, zabieg termolezji, blokadę terapeutyczna, znieczulenie zewnatrzoponowe. Zabiegi te służą zmniejszeniu dolegliwości bólowych i umożliwieniu intensywnej rehabilitacji. Rehabilitacja może być wspomagana zabiegami akupunktury lub TENS .

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.