Opuchnięte bolące dziąsło

11 odpowiedzi
Witam
Od 3 dni mam opuchnięte, bardzo bolące dziąsło wokół "ósemki", która nie do końca wyrosła. Co to może być? Wyrastanie odpada, bo mam wszystkie "ósemki" i nigdy tak nie bolało.
Witam,
Tak sie dzieje gdy ósemka nie zmieści się w łuku zębowym, a pod dziąsłem które ją przykrywa gromadzą sie bakterie. Trzeba zrobic RTG panoramiczne i ocenić czy ósemka ma wystarczająco miejsca i można ją zostawić. Na razie trzeba w gabinecie stomatologicznym przepłukać to miejsce i założyc lek, i zdecydować. Możliwa też bedzie antybiotykoterapia. Pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Przyczyną opuchnięcia wokół ósemki jest stan zapalny pod kapturem dziąsłowym otaczającym częściowo przykryty ząb .Jeśli ból i obrzęk są intensywne i długo się utrzymują konieczna może być antybiotykoterapia , wycięcie laserem kaptura dziąsłowego , a nawet usunięcie zęba. W łagodniejszym zapaleniu wystarczające może być płukanie kieszeni dziąsłowej oraz leki przeciwzapalne aplikowane na bolące miejsce oraz biostymulacja laserowa.
Stan zapalny wokół zęba trzeba zrobić rtg zeby zobaczyć co dokładnie
Dzień dobry. Prawdopodobnie zrobił się stan zapalny w kieszonce dziąsłowej przykrywającej częściowo zęba, alternatywnie jest to efekt przygryzania dziąsła zębem przeciwstawnym. W obu wypadkach zalecam odwiedzić stomatologa.
Jest to zapalenie kieszonki dziąsłowej w zachyłku przy ósemce,należy to wyczyścić i ewentualnie chirurgicznie uwolnić ósemkę,pozdrawiam
Witam!
Jest to stan zapalny w kieszonce wyrzynającego się zęba ósmego. Każdy ząb wyrzyna się inaczej i nie należy sugerować się poprzednimi wyrzynaniami. Na zdjęciu rtg można zobaczyć położenie tego zęba i określić, czy samodzielnie wyrośnie, czy jest zablokowany np. przez ząb siódmy, bądź gałąź żuchwy. Jeśli tak jest, trzeba wykonać zabieg chirurgiczny i ten ząb usunąć. Jeśli są szanse, iż wyrośnie sam, należy odpowiednimi płukankami łagodzić stan zapalny, jaki wytworzył się wokół wyrastającego zęba.
Należy wykonać ,jak wspomniałam zdjęcie najlepiej pantomograficzne i skonsultować się z lekarzem specjalistą stomatologii.
Pozdrawiam
Joanna Ziółkowska
Witam serdecznie,
Wszystko zależy od tego która to jest ósemka i jak to wygląda klinicznie. Najprawdopodobniej jest to kwestia gromadzących się resztek pokarmowych pod dziąsłem częściowo przykrywającym ósemkę, co spowodowało kieszeń zapalną za ósemką, przez to dziąsło spuchło i boli. Należy takie miejsce wtedy szczególnie oczyszczać, warto wspomóc się płukankami na bazie chlorheksydyny, np. Eludrilem.
Trzeba na pewno udać się na konsultację do stomatologa w celu oceny stanu zęba i dalszego postępowania, ponieważ takie stany zapalne najczęściej mają charakter nawracający. Najczęściej w takich sytuacjach konieczne jest albo wycięcie dziąsła przykrywającego zęba, leczenie ortodontyczne w celu zrobienia miejsca na wyrastającą 8 lub niestety może być też konieczne usunięcie takiej problematycznej ósemki.
Wygląda to na tzw. utrudnione wyrzynanie dolnego zęba mądrości . Wizyta u stomatologa może okazać się niezbędna.
Najprawdopodobniej stan zapalny tzw. kaptura dziąsłowego. Problem prosty w leczeniu.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam. Jeśli ósemka nie do końca wyrosła i jest poniżej linii zgryzowej (jest 'nizej' niż pozostałe zęby) to higiena tej okolicy jest znacznie utrudniona. Ciężko dotrzeć tam szczoteczką żeby mechanicznie usuwać płytkę bakteryjną, która w miarę nagromadzenia prowadzi do rozwoju próchnicy i stanów zapalnych błon śluzowych. Wzrost temperatury powietrza, który nam ostatnio towarzyszy, sprzyja zaostrzaniu stanów zapalnych.
Polecam jaknajszybszą konsultacje ze stomatologiem w celu oceny szans na prawidłowe wyrżnięcie lub ewentualną ekstrakcję. Do czasu wizyty warto regularnie płukać wrażliwą okolice płynem do płukania jamy ustnej. W takich stanach polecam Eludril do stosowania max.14 dni rano i wieczorem po myciu zębów w większym stężeniu (2 możliwe rozcieńczenia opisane na opakowaniu).
Pozdrawiam
Witam
Prawdopodobnie jest to z związane z utrudnionym wyrzynaniem się ostatniego trzonowca, zrobił się stan zapalny kieszeni (dziąsła) znajdującej się pomiędzy zębem a dziąsłem na skutek gromadzenia się resztek pokarmowych. Najlepiej byłoby zgłosić się do stomatologa celem przepłukania kieszeni i odbarczenia ropnia całkiem możliwe, że skończy się to antybiotykiem ogólnym. Jakby nie patrzeć wizyta jest konieczna.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.