Organiczne zaburzenia lękowe

4 odpowiedzi
Dzień dobry. Poniżej zamieszczam opis stanu faktycznego dotyczący leczenia mojego taty. Mężczyzna 57 lat. W okresie 1990 do marzec 2016 praca biurowa (kasjer). W 1987 r. przebył udar niedokrwienny lewej półkuli mózgu – rozpoznanie organiczne uszkodzenie mózgu (F06.4), zespół psychoorganiczny BNO. Udar bez skutków w postaci niedowładów. W latach 1987 – czerwiec 2016, w tym okresie pobierał Pernazinum i Amizepin (oba różnych dawkach), a przez 8 ostatnich lat z ww. okresu paroxetyne 20 mg. Od lipca 2014 stopniowe pogorszenie stanu psychicznego na skutek (wg taty): częste bóle lewej bądź całej głowy z nudnościami; znaczne obniżenie nastroju (porównanie do smutku po śmierci wszystkich najbliższych osób); nieustanne słyszenie własnego oddechu oraz, na zmianę, widzenie obrazów z wcześniej oglądanych np. programów telewizyjnych; bezsenność (sen jedynie po lekach nasennych), rezygnacja z pracy zawodowej, od początku 2016 nawracające myśli samobójcze. Od początku 2016 próby modyfikacji leczenia (zmiana co 3-4 tygodnie), jednakże zła tolerancja na setlarine, fluwoksamine, sulpiryd, mitrazapine, wenalafaxyne. Miesiąc czerwiec 2016 leczenie w Wojewódzkim Specjalistycznym Zespole Neuropsychiatrycznym. W tym okresie wykonano badania, wg karty leczenia:
1. Badanie MR cytat: Badanie MR głowy wykonano w płaszczyznach prostopadłych, bez dożylnego podania kontrastu, w obrazach T1, T2 zależnych oraz FLAIR, DWI. Rozległy obszar malacyjny w okolicy skroniowo – potylicznej lewej, o wymiarach do ok 75 mm, mogący odpowiadać zmianom na tle niedokrwienia. W sąsiedztwie tego obszaru widoczny wąski rąbek gliozy. Poza tym istota szara i biała obu półkul mózgu o prawidłowej intensywności sygnału, bez zmian ogniskowych. Układ komorowy nieposzerzony, nieprzemieszczony, symetryczny. W mózgowiu nie stwierdzono ognisk ograniczenia dyfuzji. Innych zmian nie stwierdzono. Wnioski: zmiany poudarowe w okolicy skroniowo – potylicznej lewej. Na tej podstawie skierowany do leczenia psychiatrycznego.
2. RTG Klatki piersiowej. Wnioski: pola płucne bez zagęszczeń ogniskowych. Kąty przeponowo – żebrowe wolne. Sylwetka serca prawidłowa. Łuka aorty wydłużony.
3. UDP tt. domózgowych. Wnioski: Zmiany miażdżycowe w miejscu podziału obu CCA i w odcinkach proksymalnych obu ICA nieistotne hemodynamiczne (zwężenia łagodne).
4. EKG, morfologia krwi, mocz, trójglicerydy, cholesterol. Wnioski: prawidłowe.
Zalecenia: leczenie psychotropowe od końca czerwca 2016 – Perazin 25 mg (1-1-0), Tymogen (3x1), Mirazten 45 mg 1x1 na noc, Chloroprothixen 50 mg na noc, Acard 75 mg 1x1, Biosotal 40 mg (1x1), Heligen 20 mg (1x1). Wobec braku efektów do nadal bezskutecznie leczony: Setaloft – 50 mg, Anafranil SR 75 mg, Symfaxin ER – 37,5 mg, Sulpiryd – 50 mg i 100 mg, Trittico CR – 150 mg, Coaxil, Ketrel 25 mg, Deprexolete – 30mg. W uwagach ww. karty leczenia szpitalnego wpisano nadwrażliwość na leki.
Brak efektów leczenia, tj. ww. objawy nadal bardzo nasilone, co skutkuje dalszym pogorszeniem stanu psychicznego. Ciągłe artykułowanie rezygnacji z życia i woli śmierci.
Zdaję sobie sprawę z braku możliwości diagnozy bez badania pacjenta, a więc proszę jedynie o analizę prawidłowości procesu leczenia i wskazanie sprawdzonych (w oparciu o podobne, zbliżone przypadkach) metod leczenia. Dziękuję z góry. Syn.
Wiele prób leczenia lekami o sprawdzonej skuteczności. Głównie leki przeciwdepresyjne.
Moja sugestia: rozważyłabym ponowny pobyt w szpitalu. Jeśli chodzi o leczenie farmakologiczne: Leki przeciwpadaczkowe (karbamazepina? lamotrygina?) w połaczeniu z przeciwdepresyjnymi?

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry

proszę zgłosić się do lekarza psychiatry z tym opisem. Szukanie analiz i odpowiedzi w internecie nie jest dobrym pomysłem. Omawianie takich szczegółowych kwestii musi odbywać się osobiści.

Z poważaniem
M. Skarbek
Nie napisał pan na czym polegała zła tolerancja na niektóre leki. Czy były działania niepożądane a czy brak efektów leczenia. Jest to bardzo istotne przy tak częstej zmianie leków p/depresyjnych. Leki te działają z opóźnieniem- często po 6-8 tygodniach stosowania. O braku skuteczności leczenia można powiedzieć dopiero po takim okresie stosowania w dawkach terapeutycznych. Proszę o dodatkowe informacje na ten temat. Z tego co widzę niektóre z tych leków były stosowane w zbyt małych dawkach.
Witam.

Dziękuję za szczegółowy opis leczenia Pana ojca. Leczenie przeciwdepresyjne i stabilizujące emocje wydaje się być zasadnym w dolegliwościach, które Pan opisuje jako takie, które Pana ojciec odczuwał. To jest tylko teoretyczny wniosek, po analizie Pana opisu. Potrzebne jest aktualne badanie psychiatryczne Pana ojca, żeby wypowiedzieć się na temat aktualnego leczenia psychiatrycznego. Brakuje tutaj również woli Pana ojca, żeby taką analizę poczynić. Traktuję ją czysto teoretycznie.

Myślę, że ważniejsze może być, jak Pan się czuje w związku z sytuacją Pana ojca. Zachęcam Pana do rozważenia konsultacji psychiatrycznej.

Pozdrawiam serdecznie.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.