Osoba z mojej rodziny ma schizofrenię. Czy wczesna reakcja na nawrót choroby może zmniejszyć rozwój

1 odpowiedzi
Osoba z mojej rodziny ma schizofrenię. Czy wczesna reakcja na nawrót choroby może zmniejszyć rozwój choroby, ewentualnie zmniejszyć dawki leków? Na początku roku brał rano dawki 100 mg Amisanu i wieczorem 4,5 mg Rispoleptu. Następnie na wiosnę (po 1 dniowym remoncie dachu, powiedział, że część nocy jak na jawie leżał) na 10 mg Aripileku i 4,5 mg Risperonu (spał wtedy i nie miał objawów choroby). Potem przeszedł na 30 mg Aripileku i 3 mg Risporeptu i 300 mg Pragioli (zmiana była po tym jak dwa razy nie brał przez ok. 10 dni Pragioli). Potem miał zmianę z Rispoleptu na Kwetaplex (brał go 2,5 miesiąca i miał go stopniowo raz na miesiąc z 150 do 450 mg zwiększany) i 150 mg Pragioli. Cały czas miał wtedy problemy ze snem i objawy negatywne (mało rzeczy go interesowało, był apatyczny. Zaczął uważać, że choroba sama mu przechodzi i że może pić alkohol). Ostatecznie teraz bierze 6 mg Reagila, 1,5 mg Rispoleptu, 450 mg Pragioli i 150 mg Lafactinu. Dalej ma duże problemy ze snem. Nasilają się one znaczmie, gdy poprzedniego dnia jest na dworze, gdy jest ciemnio. Następnego dnia jest bardzo zmęczony i ma zły humor. Nie chcę teraz sam wychodzić z domu. Znowu apatia i mniejsze zainteresowanie codziennymi rzeczami mu się pojawiać zaczyna (np. oglądanie filmów). Leczenie od wiosny ma raz na miesiąc podczas wizyty korygowane. Raz tylko udało się go na wcześniejszą wizytę namówić. Czy namawianie na wcześniesze wizyty w przypadku nawrotów choroby mogłoby spowolnić postęp choroby?
Jakiekolwiek pogorszenie stanu psychicznego w przebiegu leczenia schizofrenii jest wskazaniem do pilnej wizyty u psychiatry. Najlepsze efekty terapii osiąga się, jeśli pacjent jest prowadzony przez jednego lekarza i regularnie wizyty (niekoniecznie w przypadku widocznego przez rodzinę pogorszenia), ustalane co miesiąc do trzech miesięcy, w zależności od stanu chorego. Wtedy z reguły potrzebne są mniejsze dawki leków i nie dochodzi do szybkiego postępu choroby. Mam pacjentów z takim rozpoznaniem i normalnie funkcjonują przez lata. Pozdrawiam.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.