Ostatnio miałam robiony kontrolny MR głowy z powodu jakichś tam niegroźnych zmian. Po odebraniu wyni

1 odpowiedzi
Ostatnio miałam robiony kontrolny MR głowy z powodu jakichś tam niegroźnych zmian. Po odebraniu wyników dowiedziałam się, że ze zmianami jest wszystko w porządku, nie zmieniają się, ale za to jest podejrzenie torbieli kieszonki Rathkiego - w zróżnicowaniu np. mikrogruczolaka. Chciałabym się dowiedzieć co się robi w takim przypadku, jakie badania są zlecane i jak się to kontroluje. Niestety muszę czekać 4 miesiące na wizytę u lekarza...
Wszystko zależy od wielkości zmiany oraz to czy jest to zmiana hormonalnie czynna.
W przypadku gruczolaków niewydzielających, które nie powodują zaburzeń pola widzenia oraz nie zmieniają swojego rozmiaru przez lata, konieczna jest tylko obserwacja. Jeśli dochodzi do zaburzeń pola widzenia lub powiększenia guza wskazane jest leczenie operacyjne.
Małe gruczolaki są najczęściej usuwane poprzez zabieg przezklinowy, czyli wykonywany przez nos, natomiast duże zmiany muszą być operowane przezczaszkowo.