Osteitis pubis / zapalenie spojenia - postępowanie. Na opisie MRI "Zmiany zwyrodnieinowe spojenia ło

2 odpowiedzi
Osteitis pubis / zapalenie spojenia - postępowanie. Na opisie MRI "Zmiany zwyrodnieinowe spojenia łonowego z drobnymi pojedynczymi torbielami śródkostnymi oraz rozległym obrzękiem szpiku w sąsiedztwie spojenia". Prawdopodobnie kontuzja zmęczeniowa (duży trening biegowy/rowerowy), niestety po zaprzestaniu treningów 5 m-cy temu objawy nie ustają. Dotychczasowe ćwiczenia z fizjoterapeutą też nie dają efektu.

Jakie jest sugerowane postępowanie- ostrzyknięcie PRP / sterydy? Zmiana ćwiczeń (pewnie tak, celem zmiany biomechaniki)
Jeżeli przyjmował/a Pani/Pan doustnie leki przeciwzapalne bez skutku można spróbować podanie miejscowe podanie leku (PRP lub steroid). Natomiast ćwiczenia w stanie zapalnym mogą zaostrzyć dolegliwości.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam,
Przewlekłe zapalenie spojenia łonowego to bardzo przykra dolegliwość, która może być wywołana m.in. tak jak w tym przypadku, przeciążeniem treningowym. Głównymi przyczynami mogą być bieganie, jazda na rowerze i intensywne treningi np. fitness. także sporty, w których jest wielokrotnie powtarzany ruch odwodzenia/przywodzenia lub kopania. Taka aktywność powoduje nawracające mikrourazy (mikronaderwania) przyczepów ściegnistych mięśni przywodzicieli do kości łonowych i w konsekwencji nieprawidłową kinezę całego dość sztywnego układu miednicy. Jedynym miękkim elementem podatnym przez to na kontuzje i przewlekłe urazy jest krążek (dysk) znajdujący się pomiędzy kośćmi łonowymi wraz z silnym więzozrostem.
Dolegliwości mogą być także wywołane przez inne schorzenia tej okolicy ogólnie określane w literaturze medycznej jako "groin pain", dlatego tak ważna jest dokładna diagnostyka.
W przypadku długo utrzymujących się dolegliwości proponowałbym RTG miednicy, USG, ew. rezonans magnetyczny. Jeżeli badania nie wykażą innych problemów i potwierdzą zapalenie spojenia łonowego wówczas należy wdrożyć leczenie tej jednostki chorobowej.
W terapii stosuje się przede wszystkim zmianę nawyków treningowych, odpoczynek i terapię manualną. Ważny jest dobry kontakt z odpowiednio wykwalifikowanym terapeutą. Trzeba się także przygotować, ze takie leczenie będzie trwało co najmniej kilka miesięcy. Proces zapalny spojenia ma generalnie charakter samoograniczający się, jednak trwa to bardzo długo i powoli.
Stosowanie iniekcji sterydowych określane jest jako "kontrowersyjne". W mojej praktyce wykonywałem takie zabiegi, zawsze pod kontrolą USG w celu kontroli poprawnego zdeponowania leku, zwykle z poprawą i czasowym lub trwałym ustąpieniem objawów. Niestety sam zabieg jest także bolesny i nieprzyjemny.
Ostrzykiwanie PRP (osoczem) nie jest udowodnioną metodą leczniczą w tym przypadku i ma charakter bardziej komercyjny. Ale nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, więc zawsze można podjąć próbę jeżeli inne metody zawiodą.
Leczenie operacyjne zwykle nie jest potrzebne.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.