Ostroga piętowa cz.2

4 odpowiedzi
Kontynuując wątek... Mam problem z ostrogą piętową w lewej stopie (potwierdzona przez zdjęcie rtg). Odbyłam już 10 zabiegów ultradźwiękami, 10 zabiegów laserem, 6 zabiegów fali uderzeniowej (z tego co widzę na stronie ośrodka rehabilitacyjnego zabieg nazwany jest: "ESWT, RSWT - fala uderzeniowa"), 10 zabiegów terapii manualnej oraz kolejne 10 ultradźwięków. Niestety nie ma znaczącej poprawy. Pięta jest bardzo bolesna zwłaszcza po nocy (kolokwialnie mówiąc, muszę ją rano rozchodzić, bym mogła normalnie postawić stopę) oraz po jakimkolwiek spacerze, dłuższym, powiedzmy, niż godzina. Z USG wynika: "Nierówny zarys guz piętowego w części dolnej ślad wysięku ok przyczepu rozcięgna podeszwowego". Innych nieprawidłowości w pięcie, czy ścięgnie Achillesa w badaniu USC nie stwierdzono. Czy PRP to jest ostrzyknięcie osoczem? Co się z tym wiąże? Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.
Zapraszam na wizytę.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam,
PRP - platelet rich plasma, potocznie osocze. Można ostrzykiwać stany zapalne jakim niewątpliwie jest "ostroga piętowa". Wiąże się to także z odstąpieniem od aktywności fizycznej i oszczędzaniem kończyny.
Jest to bardzo dobra metoda leczenia.
Pozdrawiam
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry!

Problem tzw. "ostrogi piętowej" ma podłoże biomechaniczne. Chodzi o to, że przeważają siły uszkadzające rozcięgno podeszwowe nad odpornością tkanki. Dopóki nie zostawnie poprawiona mechanika kończyny, czyli zmniejszone siły uszkadzające rozcięgno podeszwowe, dopóty raczej nie będzie poprawy.

Do uzyskania efektu najczęściej konieczne są ćwiczenia rozciągające grupy tylne mięśni uda, goleni oraz mięśni stopy. W początkowym okresie stosuje się odpowiednie wkładki lub wykonuje się taping stopy i dopasowuje się obuwie w taki sposób, by siły działające na rozcięgno podeszowe już więcej go nie uszkadzały. To jest podstawa leczenia.

Bodźce fizykalne: laser, ultradźwięki, fala uderzeniowa to także ważne elementy terapii. Mają inną funkcję w okresie ostrym i inną w okresie przewlekłym. Mogą mieć funkcję przeciwzapalną lub pobudzającą gojenie. Wszystko zależy od odpowiednich ustawień aparatury medycznej.

PRP to skrót od "platelet rich plasma", czyli w tłumaczeniu na j. polski "osocze bogatopłytkowe". To materiał naturalny, uzyskiwany w drodze odwirowania krwi własnej pacjenta. PRP zawiera duże ilości własnych bialek stymulujących procesy odbudowy uszkodzonych tkanek. Podaje się je w drodze iniekcji, najlepiej pod kontrolą USG.

Leczenie rozcięgna podeszwowego, szczególnie problemu przewlekłego, wymaga przede wszystkim rozpoznania przryczyny występienia tej przypadłości. Przyczynę trzeba zlikwidować (np. nadwagę, nieprawidłowe obuwie, błędy treningowe itd.), i spróbować ocenić czy tkanki są w stanie się wygoić - poprzez próbę realizacji odpowiednio ustalonego planu leczenia. Tutaj wymagane są wizyty kontrolne i oceny efektów leczenia i analiza przyczyn ewentualnych niepowodzeń.

Myślę, że warto porozmawiać ze specjalistą od tej tematyki osobiście, a nie przez internet.
Przez internet nie można zbadać człowieka, a to bardzo ważne w ortopedii.

Pozdrawiam,

Piotr Staszczuk
Sugeruję wizytę: - 1 000 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
PRP to osocze bogatoplytkowe, Preparat przygotowuje się z krwi obwodowej (jak przy pobieraniu krwi do badania), odwirowuje ją uzyskując po kilku minutach gotowy preparat, który podaje się w okolicę przyczepu rozcięgna podeszwowego. Po podaniu preparatu unieruchamiam stopę i staw skokowy opatrunkiem gipsowym na okres 2 tyg., aby uniknąć nadmiernego rozprzestrzenienia się preparatu. Są jednak ośrodki, które nie unieruchamiają kończyny. Zabieg trwa ok. 30 min. Wykonuje się go w warunkach ambulatoryjnych

Eksperci

Katarzyna Bielaczyk

Katarzyna Bielaczyk

Fizjoterapeuta

Kaźmierz

Viktor Kotiuk

Viktor Kotiuk

Ortopeda

Warszawa

Maciej Kuś

Maciej Kuś

Fizjoterapeuta

Katowice

Bartosz Kieroński

Bartosz Kieroński

Ortopeda

Warszawa

Dorota Cemborowska

Dorota Cemborowska

Ortopeda

Giżycko

Krzysztof Stanisław Pawłowski

Krzysztof Stanisław Pawłowski

Internista, Reumatolog, Alergolog

Nowy Sącz

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 36 pytań dotyczących usługi: ostroga piętowa
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.