Otrzymałam wyniki MRI stawu kolanowego lewego. O czym może świadczyć niżej podany opis badania? Bad

1 odpowiedzi
Otrzymałam wyniki MRI stawu kolanowego lewego. O czym może świadczyć niżej podany opis badania?
Badanie lewego stawu kolanowego przeprowadzono aparatem Essenza 1,5T zastosowano sekwencje TSE, FSE fatasat, TSE uzyskano obrazy TI, PD i T2 zależne w trzech projekcjach; strzałkowej, poprzecznej i czołowej.
Stan po rekonstrukcji ACL, kolejny uraz skrętny stawu kolanowego lewego, podejrzenie złamania Segonda.
W badaniu MR w lewym stawie kolanowym zwiekszona ilość płynu; grubość w-wy do ok. 40 mm po stronie bocznej i przyśrodkowej. Błona maskowa bez cech pogrubienia i przerostu. Obecny fałd nadrzepkowy błony maziowej.
Nasilony pourazowy obrzęk podchrzęstny kłykcia bocznego k. udowej oraz kłykcia bocznego i przyśrodkowego k. udowej i k. piszczelowej.
Nasilony obrzęk stoku bocznego rzepki z rozlanym obrzękiem chrząstki szklistej rzepki; cechy uszkodzenia chrząstki szklistej.
Poza tym okrywa chrzestna i warstwa podchrzestna na powierzchni MFC, LFC, SRU prawidłowa.
Graft ACL zerwany na stanach celowanych o zachowanej ciągłości, prawidłowy przebieg i posadowienie grafitu; w. krzyżowe tylne PCL z niewielkimi cechami relaksacji o zachowanej ciągłości. W.poboczne boczne FCL bez cech uszkodzenia. W. poboczne przyśrodkowe MCL ma zachowana ciągłość, jest pogrubiałe i obrzekniete w przyczepie udowym; naderwanie/ I stopień uszkodzenia
Pasmo biodrowo-piszczelowe prawidłowe. Ś. m czworoglowego i w. rzepki są prawidłowe. Niewielka lateralizacja rzepki w wyproscie.
Łąkotka przyśrodkowa i poboczna bez szczeliny uszkodzenia bez zmian zwyrodnieniowo-degenracyjnych.
Ciało Hoffy rozwarstwione przez płyn, obrzekniete podrzepkowo. Dol podkolanowy wolny. Obecny fałd przyśrodkowy błony maziowej.
Dysplazja stawu rzepkowo-udowego, wygładzenie bruzdy m-guzkowej k. udowej.
Nie stwierdza się ewidentnego złamania Segonda.
Opis jest dość zagmatwany ale można wnioskować ponowne uszkodzenie ACL. Sugeruje kontrole u ortopedy z płyta celem potwierdzenia.