Oytanie o przygotowanie do biopsji stercza

3 odpowiedzi
Jestem przed zabiegiem biopsji gruboigłowej stercza. Ze względu na migotanie i trzepotanie przedsionków oraz sztuczną zastawkę aortalną, aby utrzymać INR na poziomie przeciętnym 3,0 pobieram doustnie warfin 10-20 mg dziennie. Mam dwie sprzeczne opinie - urologa i kardiologa - na temat ilości dni podawania podskórnie heparyny drobnocząsteczkowej. Urolog twierdzi, że heparyna winna być podawana 14 dni przed i po biopsji, kardiolog natomiast twierdzi, że przejście na heparynę należy sykonać na 4-5 dni przed planowaną biopsją (przy mojej wadze - 90 kg - x 80mg). Kto ma rację? Czy jest możliwe, że obaj lekarze mają rację?
Według mojej wiedzy minimum 5 dni wcześniej trzeba przejść na heparynę, więc obaj lekarze maja rację

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry.
Standardowo warfarynę należy odstawić 5 dni przed zabiegiem.Wynika to z czasu działania leku i czasu potrzebnego do stabilizacji parametrów układu krzepnięcia. Równolegle z odstawieniem warfaryny należy włączyć heparynę drobnocząsteczkową w dawce leczniczej, zależnej od masy ciała pacjenta. Czas włączenia warfaryny po biopsji jest już nieco kwestia indywidualną, zależną np rozległości biopsji /ilości pobranych rdzeni tkankowych/, przebiegu pozabiegowego i indywidualnie szacowanego ryzyka krwawienia. Rozsądny okres przyjmowania heparyny drobnocząsteczkowej po biopsji to minimum 3 dni, po tym czasie można próbować właczyć warfarynę.Pzdr TRT
odstawienie warfinu (zastąpienie heparyną) na 5 dni przed biopsją jest zupełie wystarczające, natomiast do warfinu można powrócić dopiero po całkowitym ustaniu krwawień po biopsji - 2 tyg to minimum a może okazać się że dłużej. Oczywiście przez cały ten czas trzeba stosować frakcjonowaną heparynę

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.