Pacjentka zdiagnozowana 40 lat temu wyłącznie objawowo na SM (zawroty głowy, utrata równowagi,wiotcz

4 odpowiedzi
Pacjentka zdiagnozowana 40 lat temu wyłącznie objawowo na SM (zawroty głowy, utrata równowagi,wiotczenie mięśni, osłabienie, problemy z widzeniem,opadnięcie oka, niedowład prawej strony ciała). Zero zmian mielinowych. Leczona sterydami, encortonem, niewiele tzw.rzutów choroby. Od kilku miesięcy pogorszony stan, konieczność poruszania się przy pomocy balkonika, nagłe szczypiące uczucie zimna od stóp do połowy ciała, spora utrata wagi,zimne poty,bóle głowy.Podstawowe badania krwi, tsh, cukier w normie, gruźlica wykluczona, anty TPO 54. Przepukliny w odcinku szyjnym (niezakwalifikowane do operacji, zalecona rehabilitacja).Od kilku miesięcy poszukujemy lekarza, który będzie w stanie pomóc, wielu z nich twierdzi, że nie mamy do czynienia z SM (pomysły typu migrena, zespół móżdżkowy, nic nie zostało potwierdzone). Kilkukrotne przyjazdy karetek kończyły się kolejnymi podstawowymi badaniami, z których nic nie wynikało i odsyłaniem do domu, wizyta w szpitalu skończyła się podobnie. Teraz nie chodzi nam o samo leczenie, ale o potwierdzoną i pewną diagnozę w oparciu o szczegółowe badania oraz wywiad z pacjentką, żeby wiedzieć, na czym stoimy i jakie kroki podjąć, by poprawić jakość jej życia.
Jak obraz badania MRI głowy z kontrastem i inne badania ?
Konieczna pełna konsultacja, ocena objawów ; wywiad, badanie, ocena wyników badań, nastroju, trybu życia
Najważniejszy stan Pacjenta Zapraszam na konsultację do Gabinetu lub do IDLB

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Bez rozmowy i badania pacjentki nie mogę postawić rozpoznania i zaproponować leczenia. Z powaązaniem Ewa Ogrodowska-Hamankiewicz
Szanowni Państwo,
zgadzam się z Państwem, że właściwe rozpoznanie jest podstawową rzeczą, ponieważ najrozsądniej jest leczyć przyczyny, a nie skutki, czyli objawy.
Aktualnie są bardzo ścisłe kryteria rozpoznawania SM - wymagane są badania rezonansu magnetycznego. Proszę postarać się o skierowanie na oddział neurologiczny i zapisać się na listę oczekujących - najlepiej w szpitalu akademickim, czyli przy uczelni medycznej, albo w innej placówce, po zorientowaniu się, że zajmuje się leczeniem chorób demielinizacyjnych.
dr Andrzej Żytkowski
Rozpoznanie SM stawia się na podstawie zmian w badaniu MRI, objawów klinicznych oraz badania pacjenta. Rozpoznanie to ma ściśle ustalone kryteria. Nigdy nie można postawić rozpoznania SM na podstawie samego rezonansu ani na podstawie samego badania pacjenta.
W MRI zmiany demielinizacyjne ( jest to określenie rodzaju zmian a nie choroby) by świadczyły o SM muszą też spełniać określone kryteria tj rozsiania w czasie i/lub przestrzeni.
W przypadkach niejasnych należy wykonać diagnostykę różnicującą, tj w kierunku chorób które w MRI dają podobny obraz jak SM między innymi może być to zespół Sjogrena, i innych chorób układowych, boreliozy itd...

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.