Padaczka a prawo jazdy

4 odpowiedzi
Witam,mam 19 lat i choruję od 5 lat na padaczke miokloniczną, Przyjmuję leki Vetira 500 rano i wieczór . I tu pojawia się problem. Chciałabym zrobić prawo jazdy z tego co wiem mogę już je mieć ,ale nie podejme się tego ponieważ doukacza mi oczopląs . Gdy jadę z tata samochodem a jest słońce i zaczyna razic mam ataki będąc na lekach . Czy można coś poradzić na to? Czy są jakieś leki na to ?
Najepiej odbyć konsultację w Centrum Leczenia Padaczki w Warszawie

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam, w celu zmniejszenia fotowrażliwości np podczas jazdy samochodem można spróbować okulary z filtrem przeciwsłonecznym -najlepiej polaroidy. Jeżeli mimo to są ataki padaczki to należy zgłosić to prowadzącemu neurologowi i zastanowić się nad zwiększeniem dawki leku. Pojazdy do celów osobistych można prowadzić za zgodą prowadzącego neurologa po okresie 2-letnim bez napadów padaczkowych.
Szanowny Panie,
rzeczywiście w świetle aktualnych przepisów padaczka nie dyskwalifikuje Pana od posiadania amatorskiego prawa jazdy i samodzielnego prowadzenia samochodu, ale po pierwsze kierowca ma być bezpieczny dla siebie i dla innych użytkowników ruchu. Należy porozmawiać na ten temat z lekarzem neurologiem prowadzącym terapię, który zna Pana stan najlepiej. Niepokoi mnie oczopląs (czy to aby tylko izolowana padaczka?) i generowanie napadów przez światło słoneczne mimo leczenia?
dr Andrzej Żytkowski
Szanowna Pani, obecność napadów padaczkowych mimo zażywania leków wyklucza zdolność do prowadzenia pojazdów mechanicznych w tym samochodu kategorii B. Być może zażywa Pani zbyt małą dawkę leku być może trzeba leki zmienic. Nic wiecej obecnie nie mogę doradzić bez zbadania pacjenta. Z poważaniem ewa Ogrodowska-Hamankiewicz

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.