Paraliż przysenny.
3
odpowiedzi
Mój dziadek (87 lat) ma objawy, które mogłyby wskazywać na paraliż przysenny. Budzi się w środku nocy (kilka razy w tygodniu) z uczuciem, że coś go dusi. Mówi, że to zmora. Czasem ma odczucie jakby szła po kołdrze i siadała mu na piersiach. Towarzyszą temu lęk. Odgania się od zmory, uczucie jej obecności znika i może wrócić do snu. Dziadek nie ma innych objawów psychotycznych, ani neurologicznych. Czy paraliż przysenny (o ile to właśnie to zaburzenie) może być wywołany przyjmowaniem leków lub stanowić skutek uboczny leków? Dziadek choruje na cukrzycę i regularnie przyjmuje insulinę, przyjmuje dodatkowo leki na serce obniżające poziom cholesterolu oraz na przerost prostaty.
Witam, zgłaszane dolegliwości mają bardziej charakter parasomii (tzw. zaburzenia zachowania w czasie sny REM) niż porażenia przysennego. Może mieć to związek z przyjmowanymi lekami. Można to próbować leczyć farmakologicznie. Najlepiej udać się do neurologa lub psychiatry i zebrać z dziadkiem dokładny wywiad.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?
stwierdzenie paraliżu przysennego jest przedwczesne. Być może badanie polisomnografi mogłoby wyjaśnić przyczynę. Proponuje z problemem udać się do specjalisty neurologa.
W chwili obecnej więcej niż 50 stanów chorobowych określa się wspólnym mianem zaburzeń snu. A jakby tego było mało, to wiele innych schorzeń ma w swojej symptomatologii zaburzenia snu. Porażenie przysenne (jeden z głównych objawów narkolepsji) to stan polegający na występowaniu okresów czuwania podczas snu nocnego, w trakcie którego chory nie może wykonywać ruchów dowolnych. Epizody takie trwają zwykle kilka minut i mogą im towarzyszyć halucynacje (- tutaj można by zastanowić się nad zmorą nocną czyli koszmarem). Natomiast w opisanym przypadku nie widzę informacji o niemożności wykonywania ruchów dowolnych?! Jeżeli chce Pan/i naprawdę pomóc Dziadkowi proponuję umówić go na wizytę do najbliższej poradni badania snu. Wykonywana tam całościowa analiza snu umożliwi postawienie diagnozy i ew. leczenie. Andrzej Żytkowski
Eksperci
Podobne pytania
- Czy po przeziębieniu zaistniałe na opisie badania rtg klatki piersiowej PA pasmowate cienie niedodm płytkowych w dolnych partiach płuc oraz okprezywnękowj płuca lewego, to coś poważnego? Trzeba to leczyć?
- Witam.Mineło dwa lata od operacji usunięcia wrzodów na żołądku.Po powikłaniach pobyt w szpitalu się wydłużył i doszło do opadnięcia płuca.Czy osoba której opadło płuco może lecieć samolotem?
- Mam 44 lata od około 3 lat mam bule kłucie podczas oddychania i to po obu stronach klatki przechodzi mi to po pewnym czasie . Zdarza mi się to kilka razy w miesiącu tak jakby brak tlenu muszę kilka razy odetchnąć i to powoli żeby to minęło. Miałem ostatnio spirometrię w pracy pani powiedziała że bardzo…
- Bole po lewej stronie ciała od 4 lat. Okresowo kaszel i problemy z oddychaniem. Infekcja i prawdopodobnie krztusiec. Zaslabnięcia, gwałtowne zwyzki i spadki ciśnienia. Tomografia w roku 2013 ujawniła niewielkie zrosty i zmiany w dolnej części płuc. Bez zmian w miąższu płuc i powiększonych węzłów w śródpiersiu.…
Masz pytania?
Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 5 pytań dotyczących usługi: choroby płuc
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.