Parę pytań odnośnie wyboru psychoterapii i terapeuty
4
odpowiedzi
Witam. Ogólnie mam problemy z niskim nastrojem i boje się kontaktów z ludźmi, jednak nie unikam ich całkowicie. Ale to trwa już bardzo długo i chce to zmienić, bo zaczęło mi to bardzo przeszkadzać. Boję się zacząć żyć na własny rachunek i to jest paraliżujący lęk. Myślę o psychoterapii tylko nie wiem na jaką się zdecydować. Mam wątpliwości czy wybrać się na grupową czy indywidualną oraz jaki rodzaj. Z powodów finansowych nie mogę połączyć obu w jednym czasie. Czy jeżeli zdecyduję się na indywidualna i ona nie będzie przynosić rezultatów powinnam zmienić terapeutę czy właśnie rodzaj terapii? A może to znaczy, że terapia nie jest dla mnie? Jeszcze pytanie o zasadę: czy po kilku miesiącach terapii zmiana terapeuty jest uzasadniona i może dać pozytywne rezultaty? Czy maże zaszkodzić? Czy powinno się jednak dokończyć ten proces z jedną osobą? Jak to wygląda w teorii? Pozdrawiam
Witam Panią, patrząc na to, że ma Pani problem w relacjach z ludźmi oraz nastrojem, pewne jest, że po pewnym czasie bycia w terapii będzie Pani chciała uciec z terapii. To wszystko z lęku przed coraz bliższą relacją z terapeutą. Czy polecałabym terapie grupową? Raczej nie, to dobre grupy wsparcia, ale nie miejsce na tak osobiste kwestie jak Pani. Co do wyboru terapii, to kwestia osobista. Czy potrzebuje Pani terapii zadaniowej bo inaczej nie uda się Pani wprowadzić zmian, czy analitycznej, która się skupia na przyczynach, a nie koniecznie ma samych objawach. Najbardziej popularna obecnie to terapia w podejściu psychodynamicznym lub poznawczo behawioralnym. Warto sobie poczytać i na tej podstawie nawet umówić się już z wybranym przez siebie specjalistą i omówić na żywo Pani dylematy, lęki i wątpliwości. Jednak z uwagi ja rodzaj Pani problemu warto będzie pozostać przy wybranym terapeucie i omawiać przeżycia jakie W będą się w Pani pojawiać w związku z terapeutą.
Pozdrawiam A. Pacia
Pozdrawiam A. Pacia
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam Panią opisane problemy wymagają psychoterapii, ale raczej indywidualnej niż grupowej. Natomiast jeśli w trakcie terapii pojawią się problemy należny je omawiać z terapeutą. W mojej ocenie będzie miała Pani tendencje do "uciekania" z terapii i należałoby by być na to uważnym. Na pozostałe pytania trudno jest odpowiedzieć ponieważ nie wiadomo jak będzie przebiegała terapia.
Moim zdaniem dla osoby wrażliwej, o wysokim poziomie lęku właściwsza jest terapia indywidualna, podczas której pacjent otrzymuje indywidualne wsparcie od terapeuty. Terapeuta jest skoncentrowany tylko na nim. Natomiast w terapii grupowej można nawiązywać kontakty z innymi osobami, które borykają się z podobnymi problemami, pod warunkiem, że grupa jest skontruowana według kryterium objawowego.
Co do dalszych pytań - należy się zastanowić, jakich rezultatów Pani oczekuje i w jakim czasie? Nie ma ścisłych, "odgórnych" zasad co do wyboru rodzaju terapii, osoby terapeuty, czy czasu trwania leczenia. Jeżeli Pani czuje, że dzieje się coś złego, można i należy zrezygnować na każdym etapie. Z drugiej strony prawdą jest, że podczas terapii zmagamy się z trudnymi problemami, które wcześniej staraliśmy się marginalizować, co może spowodować chwilowe pogorszenie samopoczucia.
Co do dalszych pytań - należy się zastanowić, jakich rezultatów Pani oczekuje i w jakim czasie? Nie ma ścisłych, "odgórnych" zasad co do wyboru rodzaju terapii, osoby terapeuty, czy czasu trwania leczenia. Jeżeli Pani czuje, że dzieje się coś złego, można i należy zrezygnować na każdym etapie. Z drugiej strony prawdą jest, że podczas terapii zmagamy się z trudnymi problemami, które wcześniej staraliśmy się marginalizować, co może spowodować chwilowe pogorszenie samopoczucia.
Witam serdecznie, to czy terapia indywidualna, czy grupowa, zależy od indywidualnej postawy osoby, jeśli osoba boi się kontaktów, to terapia grupowa może być nawet stresująca, albo osoba niewiele z niej może wynieść. Odnosząc się do powyższego, raczej wskazana byłaby terapia indywidualna. Metoda pracy jest bardzo ważna, ale czasami ważniejsza jest relacja, więc warto wybrać osobę - z którą czujemy się dobrze, to najważniejsze. Bardziej wskazałabym jednak na relację, być może to będzie bardzo istotnym kryterium. Najważniejsze by terapia przynosiła efekty i zwykle po krótkim czasie, można to poczuć. Najlepiej to sprawdzić samemu, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na postawione pytania, to temat bardzo wrażliwy, serdecznie zapraszam i pozdrawiam
Eksperci
Podobne pytania
- Witam od jakiegoś tygodnia mam ze sobą pewien problem. Gdy jestem ze znajomymi zwłaszcza z jednym kolegom jestem szczęśliwa itd natomiast czy przychodzę do domu jestem cały czas smutna chce mi sie płakać. O czym może to świadczyć? O zakochaniu się ? Depresji?
- Od dziecka mam bardzo niską samoocenę i krytyczne nastawienie do wszystkiego co robię. Lubię rysowac, ale to powoli przestaje mi sprawiać satysfakcję - nienawidze wszystkiego co tworzę, mówię, jak wyglądam, jak myślę. Nie mogę iść do psychologa, jestem jeszcze na utrzymaniu rodziców, a oni myślą, że…
- Od roku między mną a partnerem nie ma intymności. Mam wrażenie, że zamiast pomóc sobie i jemu w tej sytuacji, tylko wszystko psuje. On cały czas mówi, że musi być dobra atmosfera. Ja jestem coraz bardziej sfrustrowana. Czuję się odrzucona, ciągle chce mi się płakać i mam wrażenie, że on nie chce podjąć…
- Ostatnio nic mnie nie obchodzi, szkola , praca , gdy jezdze autem nie czuje zadnego zagrozenia , mam problem ze wstaniem rano caly czas moglabym wstac , gdy wracam do domu praktycznie od razu klade sie do lozka , czesto placze, zwlaszcza gdy ostatnio mi sie cos nie udaje to jeszcze bardziej jest mi zle…
- Chodzę wiecznie zły zestresowany mam wahania nastrojów kłócę się ze wszystkimi dookoła ranie tym znajomych kolegów w pracy a zwłaszcza moją ukochaną w domu ona zawsze dostaje rykoszetem co się odbija na naszym związku Zawszę chcę miedź rację i ostatnie słowo raczej jestem osobą hmm lub chce być dominujący,…
- Mam wachania nastroju co 5 min. Nerwy I strach. Leze , spie, nic nie robie. A bylem pracoholikiem. Pzdr
- Witam. Od dłuższego czasu borykam się z problemami osobistymi. Nie ma sensu chyba opisywać ich tutaj i teraz. Skutkiem tego jest fakt, że co raz mniej czuję swoje życie jako moje własne... Mam wachania nastrojów, poczucie beznadziei i spadek własnej wartości. Kiedy byłam u psychiatry zdiagnozowała zaburzenia…
- Ostatnio nie panuję nad swoimi emocjami: często płaczę, a także denerwuję się, czy czuję dużą apatię- nie chce mi się nic robić. Właściwie bez większych przyczyn, codzienne sytuacje potrafią zaburzyć mój spokój. Mam też problem ze znalezieniem odpowiedniego partnera, utrzymywaniem relacji, przez co odczuwam…
- Ostatnio mam problem z opanowaniem swoich emocji: często jestem rozdrażniona, zła, właściwie z błahych, codziennych powodów(kolejka w sklepie), niestety nie zawsze panuję nad sobą w takich momentach. W innych momentach/dniach jestem smutna, bywa że płaczę, nic mi się nie chce, nie widzę sensu w robieniu…
- Dzień dobry, szukam miejsca, w którym najpierw mogłabym zadać pytanie, bo sama nie wiem czy potrzebna mi pomoc czy nie. Jestem osoba, która uznaje, że jest kowalem własnego losu, ale ostatnio coraz częściej zastanawiam się czy nie potrzebuje pomocy: Wychowałam się u Babci i Dziadka – sympatyczni, wykształceni,…
Masz pytania?
Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 22 pytań dotyczących usługi: zaburzenia nastroju
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.