Parę pytań odnośnie wyboru psychoterapii i terapeuty

4 odpowiedzi
Witam. Ogólnie mam problemy z niskim nastrojem i boje się kontaktów z ludźmi, jednak nie unikam ich całkowicie. Ale to trwa już bardzo długo i chce to zmienić, bo zaczęło mi to bardzo przeszkadzać. Boję się zacząć żyć na własny rachunek i to jest paraliżujący lęk. Myślę o psychoterapii tylko nie wiem na jaką się zdecydować. Mam wątpliwości czy wybrać się na grupową czy indywidualną oraz jaki rodzaj. Z powodów finansowych nie mogę połączyć obu w jednym czasie. Czy jeżeli zdecyduję się na indywidualna i ona nie będzie przynosić rezultatów powinnam zmienić terapeutę czy właśnie rodzaj terapii? A może to znaczy, że terapia nie jest dla mnie? Jeszcze pytanie o zasadę: czy po kilku miesiącach terapii zmiana terapeuty jest uzasadniona i może dać pozytywne rezultaty? Czy maże zaszkodzić? Czy powinno się jednak dokończyć ten proces z jedną osobą? Jak to wygląda w teorii? Pozdrawiam
Witam Panią, patrząc na to, że ma Pani problem w relacjach z ludźmi oraz nastrojem, pewne jest, że po pewnym czasie bycia w terapii będzie Pani chciała uciec z terapii. To wszystko z lęku przed coraz bliższą relacją z terapeutą.  Czy polecałabym terapie grupową? Raczej nie, to dobre grupy wsparcia, ale nie miejsce na tak osobiste kwestie jak Pani. Co do wyboru terapii, to kwestia osobista. Czy potrzebuje Pani terapii zadaniowej bo inaczej nie uda się Pani wprowadzić zmian, czy analitycznej, która się skupia na przyczynach, a nie koniecznie ma samych objawach. Najbardziej popularna  obecnie to terapia w podejściu psychodynamicznym lub poznawczo behawioralnym. Warto sobie poczytać i na tej podstawie nawet umówić się już z wybranym przez siebie specjalistą i omówić na żywo Pani dylematy, lęki i wątpliwości. Jednak z uwagi ja rodzaj Pani problemu warto będzie pozostać przy wybranym terapeucie i omawiać przeżycia jakie W będą się w Pani pojawiać w związku z terapeutą.
Pozdrawiam A. Pacia

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam Panią opisane problemy wymagają psychoterapii, ale raczej indywidualnej niż grupowej. Natomiast jeśli w trakcie terapii pojawią się problemy należny je omawiać z terapeutą. W mojej ocenie będzie miała Pani tendencje do "uciekania" z terapii i należałoby by być na to uważnym. Na pozostałe pytania trudno jest odpowiedzieć ponieważ nie wiadomo jak będzie przebiegała terapia.
Moim zdaniem dla osoby wrażliwej, o wysokim poziomie lęku właściwsza jest terapia indywidualna, podczas której pacjent otrzymuje indywidualne wsparcie od terapeuty. Terapeuta jest skoncentrowany tylko na nim. Natomiast w terapii grupowej można nawiązywać kontakty z innymi osobami, które borykają się z podobnymi problemami, pod warunkiem, że grupa jest skontruowana według kryterium objawowego.
Co do dalszych pytań - należy się zastanowić, jakich rezultatów Pani oczekuje i w jakim czasie? Nie ma ścisłych, "odgórnych" zasad co do wyboru rodzaju terapii, osoby terapeuty, czy czasu trwania leczenia. Jeżeli Pani czuje, że dzieje się coś złego, można i należy zrezygnować na każdym etapie. Z drugiej strony prawdą jest, że podczas terapii zmagamy się z trudnymi problemami, które wcześniej staraliśmy się marginalizować, co może spowodować chwilowe pogorszenie samopoczucia.
Witam serdecznie, to czy terapia indywidualna, czy grupowa, zależy od indywidualnej postawy osoby, jeśli osoba boi się kontaktów, to terapia grupowa może być nawet stresująca, albo osoba niewiele z niej może wynieść. Odnosząc się do powyższego, raczej wskazana byłaby terapia indywidualna. Metoda pracy jest bardzo ważna, ale czasami ważniejsza jest relacja, więc warto wybrać osobę - z którą czujemy się dobrze, to najważniejsze. Bardziej wskazałabym jednak na relację, być może to będzie bardzo istotnym kryterium. Najważniejsze by terapia przynosiła efekty i zwykle po krótkim czasie, można to poczuć. Najlepiej to sprawdzić samemu, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na postawione pytania, to temat bardzo wrażliwy, serdecznie zapraszam i pozdrawiam

Eksperci

Aleksandra Szymańska

Aleksandra Szymańska

Psycholog

Warszawa

Anna Kaczmarska-Tabor

Anna Kaczmarska-Tabor

Psychoterapeuta, Psycholog

Tarnów

Maria Sikora

Maria Sikora

Psycholog

Katowice

Małgorzata Ziółkowska

Małgorzata Ziółkowska

Psychoterapeuta, Psycholog

Poznań

Angelika Wątor

Angelika Wątor

Psycholog

Sosnowiec

Jacek Pasternak

Jacek Pasternak

Psycholog

Rzeszów

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 22 pytań dotyczących usługi: zaburzenia nastroju
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.