Pęknięcie tętniaka podkolanowego

4 odpowiedzi
Jakie są metody leczenia pękniętego tętniaka podkolanowego, w sytuacji, kiedy nasila się ból nogi? Widoczna jest także opuchlizna i następuje sinienie całej kończyny.
Witam, tętniaki tętnicy podkolanowej pękają bardzo rzadko, czy to jest rzeczywiście pękniety tętniak tętnicy podkolanowej ? Jeżeli tak, wymagane jest pilne leczenie szpitalne w klinice chirurgii naczyniowej. Należy wszczepić stent pokrywany, lub wykonać przeszczep naczyniowy w trybie pilnym, aby doprowadzić krew to tętnic podudzia - nie dopuścić do krytycznego niedokrwienia - martwicy kończyny.
W celu potwierdzenia lub wykluczenia podejrzenia pekniętego tętniaka tętnicy podkolanowej proponuję natychmiastową wizytę na SOR lub w izbie przyjęć szpitala gdzie jest oodział/klinika chirurgii naczyniowej. Pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Pęknięty tętniak leczy się w trybie pilnym na oddziale chirurgi naczyniowej.
Zasinienie i ból kończyny raczej spowodowany jest pęknięciem naczynia żylnego.
Szanowni Państwo,
Tętniaki tętnic podkolanowych pękają dość rzadko, ale jeśli to nastąpi, to wymagają pilnego leczenia: otwartego (otwarta operacja w czasie której zamiast tętniaka wszywany jest przeszczep z żyły własnej, czy protezy sztucznej) albo wewnątrznaczyniowego (wewnątrznaczyniowe wszczepienie stentgraftu, najczęściej przezckórnie, albo z niewielkiego cięcia w pachwinie). Aby stwierdzić, jaką metodę można zastosować, należy wykonać angio tomografię komputerową.
Jeśli to pytanie dotyczy konkretnego przypadku, należy pilnie zgłosić się do najbliższego szpitala, najlepiej jak posiada on oddział chirurgii naczyniowej. W tym celu wskazany pilny kontakt z pogotowiem ratunkowym.
Życzę powodzenia i szybkiego powrotu do zdrowia.
W przypadku pękniętego tętniaka tętnicy podkolanowej należy pilnie przeprowadzić leczenie operacyjne i wykonać pomost udowo podkolanowy z żyły własnej oraz w miarę możliwości odbarczyc krwiaka. Alternatywa jest wszczepienie stentu do tętnicy podkolanowej i odbarczenie krwiaka. W przypadku tętniaka tętnicy podkolanowej który nie pękł należy momitorowac za pomocą usg doppler jego rozmiary i obecność skrzepliny. Po osiągnięciu 2,5 cm średnicy tętniaka należy zakwalifikować pacjenta do pomostowania udowo-podkolanowego i wykonać zabieg w trybie planowym.

Eksperci

Aleksander Wiśniewski

Aleksander Wiśniewski

Kardiolog, Internista

Zamość

Bartłomiej Tyzo

Bartłomiej Tyzo

Neurochirurg

Lublin

Jakub Kamil Onikijuk

Jakub Kamil Onikijuk

Neurochirurg

Warszawa

Mariusz Tomaniak

Mariusz Tomaniak

Kardiolog

Warszawa

Grażyna Czaja-Bulsa

Grażyna Czaja-Bulsa

Gastrolog, Alergolog, Pediatra

Szczecin

umów wizytę
Sławomir Letkiewicz

Sławomir Letkiewicz

Urolog, Chirurg, Androlog

Częstochowa

umów wizytę

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 23 pytań dotyczących usługi: tętniaki
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.