pielęgnacja mydłem siarkowym i rękawiczką

2 odpowiedzi
Od jakiegos czasu zaczęłąm zmywać makijaż za pomocą szorstkiej rekawiczki i mydła siarkowego zauważyłam ze zaczął mi się pojawiać trądzik a ze mam do niego skłonności nie zdziwiło mnie to ale zaczeło zastanawiac czy dobrze robie myjąc buzie w taki sposob czy powinnam jednak zrezygnować z rekawiczki i mydła siarkowego ?
Jesli zmian jest więcej, zwlaszcza zapalnych, skuteczniej jest stosować leki retinoidowe w połączeniu z antybiotykami lub nadtlenkiem benzoilu, bo będziemy wtedy leczyć, a jednocześnie zapobiegać nowym wykwitom. Niestety w trakcie leczenia nie można stosować do mycia preparatów zluszczajacych np.z siarką czy kwasem salicylowy, bo może to podrazniac skórę.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Szanowna Pani,

Jednym z czynników sprawczych trądziku jest nadprodukcja łoju - substancji odpowiadającej m.in. za ograniczanie przesychania skóry. Mydła w kostce (w tym mydło siarkowe, pomimo jego przeciwzapalnego działania) mogą usuwać ochronną powłokę tłuszczową skóry prowadząc do przesychania skóry, przed którą broni się ona właśnie produkcją łoju. Przez przesuszenie mogą doprowadzać również do zwężania się ujść gruczołów łojowych, co w efekcie powoduje powstawanie grudek i krost trądzikowych.

Podobnie - mechanicznym czynnikiem drażniącym, powodującym pobudzenie produkcji łoju (a w efekcie nasilenie trądziku) może być stosowanie intensywnych peelingów za pomocą szorstkiej rękawiczki.

Zdecydowanie do zmywania makijażu czy mycia twarzy polecam emulsje myjące do pielęgnacji cery trądzikowej (bogata gama produktów aptecznych), ew. nawilżane chusteczki do skóry wrażliwej (np. Cetaphil). Jeśli chce Pani korzystać z szorstkiej rękawiczki, proszę robić to delikatnie lub skupić się na delikatnie peelingujących środkach do mycia (np. z serii Pharmaceris T czy Alaclarin).

Z wyrazami szacunku,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.