Pilne pytanie w obawie o ciążę. Mam 26 lat i niedoczynność tarczycy. Miesiąc temu byłam na wizycie

1 odpowiedzi
Pilne pytanie w obawie o ciążę.
Mam 26 lat i niedoczynność tarczycy. Miesiąc temu byłam na wizycie u mojej doktor endokrynolog i w końcu mój wynik TSH został unormowany i wynosił 1. Biorę stałą dawkę leku XXX (połowę tabletki o dawce 75)
Kilka dni po wizycie okazało się, że jestem w ciąży i umówiłam się na kolejną wizytę w 04 stycznia.
Dziś minął równy miesiąc od wizyty i odebrałam wyniki TSH, które zlecił mi do wykonania ginekolog i poziom TSH wynosi 3,584.
Niestety doktor prowadząca jest na urlopie do 2 stycznia i nie mogę się z nią skontaktować
Moje pytanie brzmi czy ten poziom TSH przy stosowaniu tej dawki leku zagraża mojej ciąży? Jestem w 9 tygodniu.
Czy zamiast pół mogę brać całą tabletkę XXX bez konsultacje lekarza i wykonać ponowne badania TSH przed wizytą u mojej endokrynolog?
TSH dla kobiet w I trymestrze ciąży, zwłaszcza tych u których nie stwierdza się autoimmunizacji, powinno mieścić się w przedziale do 3,18 uIU/ml. Bezpośrednio po informacji o zajściu w ciążę, dawka lewotyroksyny powinna zostać zwiększona o ok. 30-40%, o czym powinien poinformować z odpowiednim wyprzedzeniem prowadzący endokrynolog. Jedną ze stosowanych praktyk jest - do czasu konsultacji ze swoim lekarzem - zastosowanie podwójnej dawki leku przez 2 dni w tygodniu, jednak mimo wszystko proponuję jak najszybszą konsultację ze swoim endokrynologiem prowadzącym, względnie ginekologiem.