Piszę w imieniu wujka u którego wykryto guza odbytnicy , zgodnie z zaleceniami lekarza została zrobi

1 odpowiedzi
Piszę w imieniu wujka u którego wykryto guza odbytnicy , zgodnie z zaleceniami lekarza została zrobiona kolonoskopia i pobrane wycinki
Opis badania histopatologicznego :
- : Fragmenta parva adenomatis villosi high grade. Malignisatio non excluda.
– mucykarmin (+)
Następnie wujek udał się do innego lekarza ( z polecenia) ten poinformował, że należy ponowić kolonoskopię , aby pobrać kolejne wycinki zlecił też TK i Rezonans.
Wyniki :
II opis badania histopatologicznego :
4* : Fragmenta adenomatisvillosi high grade
4* – mucykarmin (+)
Badanie TK :
W skrócie : wątroba, drogi żółciowe , pęcherzyk żółciowy , trzustka, śledziona , nerki, aorta brzuszna , pęcherz moczowy – bez zmian o prawidłowej strukturze i wyglądzie .
W odbytnicy uwidoczniono patologiczną masę tkankową – uwzględniając rozpoznanie kliniczne odpowiadające guzowi, który histopatologiczne został już rozpoznany , szacunkowa wielkość 33x29 mm. Widoczna zmiana nie przekracza ściany odbytnicy. Zwraca uwagę do tył od zmiany obecność umiarkowanie powiększonego węzła chłonnego o wymiarach 7x8mm
Badanie MR : Guz np1 odbytnicy i pogranicza odbytniczo-esiczego naciekający tkankę tłuszczową , przerzuty do węzłów chłonnych miednicy.
Po kolejnej konsultacji zostało zalecone ponowne pobranie wycinków do dalszej analizy .

Proszę zatem o radę czy kolejne pobieranie wycinków ma sens ? Czy kolejne większe wycinki mogą spowodować rozsianie się komórek rakowych ?
Jak wygląda dalsza ścieżka dotycząca postawienia diagnozy i jaka jest zalecana forma leczenia ?
Otrzymaliśmy tez propozycje wycięcia całości guza i przesłania go do analizy ( występuje jednak ryzyko związane z tym iż usunięty guz będzie posiadał komórki raka złośliwego i mogą nastąpić przerzuty )

Będziemy wdzięczni za każdą odpowiedź
Pobieranie następnych wycinków mija się z celem. Prawdopodobnie nie wniosą nic nowego. Tego typu guz najprawdopodobniej jest nowotworem złośliwym co sugeruje zresztą badanie NMR. Prędzej czy później ( ze wskazaniem na prędzej) guz ten powinien być zoperowany, sama operacja nie powoduje zwiększonego ryzyka rozsiewu nowotworowego natomiast zwlekanie z operacją na pewno. W razie wątpliwości można jeszcze skonsultować się z onkologiem (np poprzez kartę DILO) który powinien zdecydować czy potrzebne jest leczenie przedoperacyjne.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.