Plamienia między miesiączkami

1 odpowiedzi
Co może być przyczyną plamień między miesiączkami? Wszelkie badania typu: infekcje,polipy,mięśniaki, rak, ciąża są wykluczone. Cytologia prawidlowa, badania hormonów wykazują wysoki LH 27,3 U/L i Oestriadol 1013pmol/L(ale badania robiono w dniu owulacji). Inne hormony i tarczyca w normie.
Nie biorę żadnych leków.
Jakieś pomysły odnośnie tmego przypadku?
Z góry dziękuje za odpowiedź.
Witam Panią. Jeżeli wykluczono u Pani zmiany anatomiczne narządu rodnego (rozumiem,że wykonano USG przezpochwowe oraz histeroskopię) to pozostałymi przyczynami plamień międzymiesiączkowych mogą być zaburzenia hormonalne oraz intensywny tryb życia.
Właściwe podejście do tematu wymaga odpowiedzi na kilka dodatkowych pytań :
1.W jakiej fazie cyklu pojawiają się plamienia?
a)czy pojawiają się przed miesiączką ? może to wskazywać na nieprawidłowe funkcjonowanie ciałka żółtego -tym samym zbyt niski poziom progesteronu doprowadza do destabilizacji ,niewłaściwego dojrzewania endometrium-stąd plamienie
b)czy pojawiają się w przedłużeniu miesiączki ? i trwają mniej więcej do połowy cyklu-to z kolei może wskazywać na tendencję do przetrwałego ciałka żółtego w jajniku-zbyt długo utrzymuje się wysoki poziom progesteronu, który powinien obniżyć się przed miesiączką i doprowadzić do złuszczenia endometrium
c)czy wreszcie plamienia pojawiają się około owulacji (połowy cyklu) może się tak zdarzyć gdy fizjologiczne obniżenie estrogenu jest zbyt duże i destabilizuje rosnące endometrium.

Jeżeli chodzi o wykonane LH i estradiol w czasie okołoowulacyjnym to za mało ,żeby wnioskować o przyczynach plamień w całym Pani cyklu.Należałoby oznaczyć odpowiednie hormony zaraz po miesiączce ( w I fazie cyklu) , w trakcie owulacji i przed miesiączką (w II fazie cyklu). Wyniki tych badań połączone z USG w każdej z tych faz ( proszę pamiętać że obraz jajników i endometrium pod wpływem hormonów w trakcie cyklu powinien się zmieniać) powinno odpowiedzieć na przyczynę plamień. Proszę nie podejmować się oznaczania hormonów na,, własną rękę,, -z lekarzem prowadzącym trzeba zaplanować strategię działania,która pozwoli na uniknięcie niepotrzebnych kosztów badań i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.