Płeć: Kobieta Wiek: 31 Typ rozpoznanego/podejrzewanego nowotworu: MELTUMP Rodzaj zastosowanego

1 odpowiedzi
Płeć: Kobieta
Wiek: 31

Typ rozpoznanego/podejrzewanego nowotworu: MELTUMP
Rodzaj zastosowanego leczenia: wycięcie zmiany podczas cesarskiego cięcia
Przebyta wcześniej choroba nowotworowa: NIE
Współistniejące choroby przewlekłe: brak
Przebyte zabiegi operacyjne: cesarskie cięcie 2023
Objawy: brak
Czas od wystąpienia pierwszych objawów: brak
Wyniki przeprowadzonych badań: Materiał: zmiana okolicy krocza, rodzaj materiału: zmiana, guz, rodzaj utrwalacza: buforowana formalina. OBRAZ MAKROSKOPOWY: Egzofityczna, beżowa nie owrzodziała zmianaśrednicy 1,1cm. Margines otuszowano. OBRAZ MIKROSKOPOWY: Guz melanocytarny o nieokreślonym potencjale złośliwości (MELTUMP). Zmiana zbudowana z epitelioidnych melanocytów z zaznaczoną aktywnością mitotyczną - ( do 3 figur podziału/1mm2). Nie stwierdzono agnio i neuroinwazji. Nie stwierdzono regresji i owrzodzenia na powierzchni. Wyniki barwień IHC: p16(+) w części komórek, HMB45 - gradient zachowany, KI-67 - około 5%. Marginesy chirurgiczne boczne i w głębi 1mm. Wskazana dalsza diagnoza w ośrodku referencyjnym. ICD-10. D48.5 Nowotwór o nieokreślonym charakterze (skóra)
Występowanie nowotworów w rodzinie: TAK - babcia od strony ojca, nowotwór płuc, około 60 lat.

Pytanie: Dzień dobry. Chciałabym zapytać co oznacza ten wynik. Czy jeśli jest wpisane zalecenie kontynuacji diagnostyki w ośrodku referencyjnym to znaczy że jest bardzo źle? Czy to może oznaczać czerniaka? czy inny złośliwy nowotwór? Czy jest jakakolwiek szansa że to zmiana łagodna? Dlaczego histopatolog nie wykonał np badania SOX10? czy tałam że również wykonuje je się w diagnostyce czerniaka.. Proszę o jakąkolwiek nadzieję i informację gdzie powinnam się dalej zgłosić i jaka może być przypuszczalna procedura leczenia?
Dzień dobry,
MELTUMP czyli zmiana melanocytarna o nieokreślonym potencjale onkologicznym to inaczej zmiana, która jeszcze nie jest czerniakiem, a już nie jest zwykłym znamieniem. Dalsze leczenie polega zazwyczaj na poszerzeniu wycięcia zmiany co powinno zmniejszyć ryzyko ew. wznowy miejscowej. Należy zgłosić się do Chirurga Onkologa, który poprowadzi dalszą terapię.
Pozdrawiam,
lek. Bartosz Bieżyński