Po 3 operacjach kręgosłupa brak poprawy.
1
odpowiedzi
Witam. Pacjent 35 lat. W 2010 r., operacja przepukliny TH12/L1 ( ucisk na rdzeń kręgowy ) - transforaminalna endoskopowa discektomia. Powodem operacji było osłabienie siły podudzia kończyny prawej - opadanie zewnętrznej krawędzi stopy, problemy ze staniem na pięcie, możliwość stania na palcach. Niezbyt silne bóle lewej stopy, zachowana wydolność podudzia. Brak bólu miejscowego i korzeniowego w operowanym segmencie. Po operacji brak poprawy, kontrolny rezonans po ok. 5 msc - nawrót przepukliny. Kolejna operacja, kręgozmyk I stopnia i przepuklina L5/S1 - TLIF, stabilizacja, laminektomia. Powodem były bóle obu stóp oraz kręgosłupa w odcinku lędżwiowym, osłabienie siły podudzi kończyny dolnej L i P, problemy ze staniem na palcach i piętach. Po operacji brak poprawy. Operacja w kwietniu bieżącego roku, L5/S1 foraminetomia i facetektomia ze względu na ucisnięte korzenie L5 w otworach międzykręgowych, w zasadzie była to operacja korygująca zabieg poprzedni. Po operacji brak jakiejkolwiek poprawy. Zamiarzam zrobić aktualny rezonas, emg oraz badanie potencjałów dermatomalnych a także rtg czynnościowe. Czy na poziomie Th12/L1 zasadne jest wykonanie ponownego zabiegu metodą endoskopową z użyciem odpowiedniego dystraktora, oraz czy w/z centralną wypukliną na poziomie L4/L5 ( korzenie L4 w otworach nie są uciśnięte ) istnieje możliwość ucisku korzeni L5, który może mieć związek z moimi ubytkami neurologicznymi. Proszę o odpowiedź i co mam robić dalej?
Dzień dobry. Wg mnie metoda endoskopowa ma w tym przypadku ograniczone wskazania, ale nie jest wykluczona. To samo dotyczy dystraktora. Kluczowym jest pytanie, które miejsce i jaki mechanizm odpowiada za powstałe dolegliwości i ubytki neurologiczne. Wg mnie analizując Pana przypadek należy również wziąć pod uwagę przypuszczenie, że dyskopatia Th12-L1 może nie mieć związku z opisywanymi przez Pana dolegliwościami i poszukać także inne możliwe przyczyny opisywanych przez Pana objawów. Zaplanowane badania wymienione przez Pana należy koniecznie wykonać i poszukać korelacji pomiędzy zmianami radiologicznym na określonych wyżej poziomach kręgosłupa ze zmianami w poszczególnych włóknach nerwowych. Pomoże to zrozumieć, czy działając na określonej strzukturze kręgosłupa chirurg może polepszyć funkcję położonych obok struktur nerwowych. Dodam tylko, że gdybym ja planował kolejną operację zaleciłbym wykonanie MR Z KONTRASTEM oraz koniecznie TK kręgosłupa L-S, ponieważ ocena zmian pooperacyjnych może wymagać analizy obu tych badań. Kluczowym momentem jest zbadanie pacjenta i ocena stanu neurologicznego. Podjęcie decyzji o czwartej operacji jest bardzo trudne i wymaga głębokiej analizy i często wykluczenia innych chorób mogących maskować obraz i wpływających na końcowy wynik leczenia. Pozdrawiam.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.