Po badaniu krzywej cukrowej wyszła hemoliza i niestety nie dostałam wyniku insuliny po 1h i 2h. Wyni

3 odpowiedzi
Po badaniu krzywej cukrowej wyszła hemoliza i niestety nie dostałam wyniku insuliny po 1h i 2h. Wyniki glukozy to 97 na czczo, 123 po 1h i 105 po 2h. Insulina na czczo to 10,90. Czy powinnam powtórzyć krzywą cukrową by upewnic się czy mam insulinoopornosc czy już pierwszy wynik insuliny z pierwszym wynikiem glukozy wystarczy by postawić diagnoze?
Dzień dobry,
Wyniki najlepiej interpretować w odniesieniu do całego obrazu danej osoby. Wyniki są niemalże idealne :) Glukoza na czczo mogłaby być nieco niższa, podobnie insulina, ale tylko w przypadku, gdy zależy Pani na redukcji masy ciała. Jeśli jest Pani osobą zdrową, raczej nie ma powodów do niepokoju.
Przy okazji kolejnego badania, warto byłoby sprawdzić poziom insuliny we krwi po godzinie i po dwóch, ponieważ nie zawsze poziom cukru odzwierciedla pracę trzustki i zdarza się, że insulina jest wysoka, pomimo prawidłowych wyników glukozy.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry, stosunek glukozy do insuliny na czczo (Homa-IR) może wskazywać na zaburzenia wydzielania insuliny - wynik należy skonsultować z lekarzem w celu postawienia odpowiedniej diagnozy oraz ewentualnego wskazania do powtórzenia badania. Warto również pamiętać, że badanie krzywej cukrowej jest dużym obciążeniem dla organizmu i raczej nie powinno się jej powtarzać częściej niż raz na 6 miesięcy. Pozdrawiam!
Warto uzyskane wyniki skonfrontować z objawami towarzyszącymi (jeśli takie w ogóle są). Wskażnik HOMA -IR wynosi 2,61 i może wskazywać na zaburzenia gospodarki węglowodanowej, ale najlepiej skonsultować ten wynik z lekarzem prowadzącym. Bardzo często wyniki glukozy są w granicach normy, ponieważ nasz organizm za wszelką cenę dąży do wyrównania poziomu glukozy, kosztem insuliny. Mowa wtedy o tzw. efekcie kompensacji. Na pewno badań OGTT nie powinno wykonywać się zbyt często, ponieważ stanowi duże obciążenie dla organizmu.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.