Po jakim czasie pojawiają się zwykle pierwsze efekty terapii psychodynamicznej? Są jakieś badania na

3 odpowiedzi
Po jakim czasie pojawiają się zwykle pierwsze efekty terapii psychodynamicznej? Są jakieś badania na ten temat? Czy może zazwyczaj każda osoba zauważa pierwsze efekty w innym czasie?
Terapia psychodynamiczna może trwać nawet kilka lat. Efekty są widoczne dopiero po dłuższym czasie w zależności od problemów z którymi przychodzi pacjent.

Każdy proces psychoterapeutyczny opiera się na relacji terapeutycznej - czyli relacji zaufania między pacjentem a terapeutą. W zależności od konkretnego problemu, z którym zgłasza się pacjent, a także jego indywidualnych cech, terapeuta będzie stosować różne techniki zwiększające rozumienie sytuacji pacjenta oraz będzie udzielać wsparcia emocjonalnego. Może zdarzyć się tak, że już po kilku sesjach pacjent zauważy poprawę w swoim dyskomforcie emocjonalnym. Natomiast zmiany w zachowaniu i spostrzeganiu świata, innych ludzi oraz siebie, wymagają więcej czasu - od kilku tygodni do kilku miesięcy. Niektóre głębokie i trwałe zmiany będą wymagały współpracy dłuższej niż rok.
Terapia psychodynamiczna zazwyczaj trwa od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Z uwagi na indywidualną specyfikę każdego człowieka nadużyciem byłaby próba określenia terminu trwania terapii zwłaszcza, że terapia psychodynamiczna zakłada docieranie do głębokich warstw ludzkiego doświadczenia i indywidualnego przeżycia. Warto temat czasu trwania terapii poruszyć ze swoim terapeutą.