Po jakim czasie przyjmowania leków (w moim przypadku to obecnie wenlafaksyna w dawce 225 mg dziennie

2 odpowiedzi
Po jakim czasie przyjmowania leków (w moim przypadku to obecnie wenlafaksyna w dawce 225 mg dziennie + olanzapina w dawce 5 mg dziennie) można się spodziewać zniknięcia zaburzeń funkcji poznawczych (kojarzenia, pamięci, koncentracji, uwagi)? Pytam, bo martwię się że ten objaw depresji będzie stał mi na przeszkodzie w pełnym zaangażowaniu się w psychoterapię, która czeka mnie za ok. rok. Czy do czasu rozpoczęcia mojej psychoterapii zaburzenia funkcji poznawczych mają szansę zniknąć? (Wenlafaksynę w podwyższonej dawce ze 150 mg do 225 mg dziennie przyjmuję od 28 lutego tego roku)
Dzień dobry,
Działanie leków jest bardzo indywidualne ich wpływ jest uzależniony między innymi od nasilenia objawów, czynników środowiskowych, indywidualnych predyspozycji. Jest duża szansa, że one miną lub zmniejszą swoje natężenie, ale niestety nikt nie jest w stanie z pewnością odpowiedzieć czy tak się stanie. Jest zbyt dużo zmienianych aby to określić. Oprócz działania leku trzeba mieć na względzie czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Psychoterapia sama w sobie powinna też pozytywnie zadziałać na te objawy. Poza tym nawet jeśli objawy się utrzymają o terapeuta powinien sobie z tym poradzić. Pozdrawiam

Zaburzenia funkcji poznawczych, takie jak trudności z koncentracją, uwagą, pamięcią czy kojarzeniem, mogą być efektem zarówno depresji, jak i leków przeciwdziałających jej, takich jak wenlafaksyna i olanzapina. Ważne jest, abyś zrozumiała, że każdy pacjent może reagować inaczej na te leki, a czas, w jakim mogą one wpłynąć na poprawę funkcji poznawczych, może być różny dla różnych osób.

Olanzapina jest lekiem przeciwpsychotycznym, a wenlafaksyna jest lekiem przeciwdepresyjnym. Olanzapina może mieć działania uboczne, które wpływają na funkcje poznawcze, włącznie z koncentracją i pamięcią. Wenlafaksyna, będąc lekiem przeciwdepresyjnym, może pomagać poprawić funkcje poznawcze poprzez złagodzenie objawów depresji, ale również może wymagać czasu na osiągnięcie pełnej skuteczności.

Czas, w jakim można się spodziewać poprawy funkcji poznawczych podczas stosowania tych leków, jest zróżnicowany i zależy od wielu czynników, w tym od indywidualnej reakcji organizmu, dawki leków oraz stopnia i trwania depresji. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, kiedy dokładnie te objawy znikną, ponieważ jest to indywidualna kwestia.

Jednakże, skonsultuj się z twoim psychiatrą w tej sprawie. Może ona ocenić twoją sytuację i odpowiedzieć na twoje pytania na podstawie twojej historii klinicznej i aktualnych wyników. Jeśli masz obawy, że zaburzenia funkcji poznawczych mogą wpłynąć na twoją psychoterapię, warto również omówić to z przyszłym terapeutą, aby znaleźć strategie radzenia sobie w trakcie terapii.

Ważne jest, abyś kontynuowała leczenie zgodnie z zaleceniami lekarza i regularnie informowała go o swoim postępie oraz wszelkich obserwowanych zmianach w swoim samopoczuciu i funkcjach poznawczych.