Po przygarnięciu szczeniaczka zacząłem panicznie się go bać, nigdy wcześniej nie czułem takiego leku

4 odpowiedzi
Po przygarnięciu szczeniaczka zacząłem panicznie się go bać, nigdy wcześniej nie czułem takiego leku wobec psa. Od małego miałem styczność z psami dużymi i małymi ale przed tym konkretnym szczeniaczkiem czyje niesamowity lek. czy da sie to wyleczyć ? Jeżeli tak to do kogo mogę się udać ?
Jest mało prawdopodobne, aby nie dało się tego wyleczyć. Jeśli jest Pan z Krakowa, lub okolic- zapraszamy, jeśli z innej części Polski - proszę poszukać osoby zajmującej się psychoterapią poznawczo-behawioralną. W pierwszej kolejności korzystnie byłoby zająć się tzw. "odczuleniem", wygaszeniem lęku w obecności psa, a w dalszej psychoterapią indywidualną, ponieważ taka reakcja sugeruje, że nie chodzi o samego szczeniaczka, a raczej o jakieś inne, mniej oczywiste źródło lęku. Dobra wiadomość jest taka, że część pierwsza tej pracy jest skuteczna i raczej krótkotrwała.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Warto umówić się na sesję psychoterapii, by omówić swoje uczucia związane z przygarniętym szczeniaczkiem,np. czy boi się Pan, że on zrobi Panu krzywdę czy odwrotnie. Jak by to mogło się stać? Czy ktoś z bliskich odradzał opiekę nad szczeniaczkiem? Jak Pan wspomina swoje dzieciństwo i "jakość" otrzymanej opieki? Itd..
Pozdrawiam i zapraszam
Dzień dobry,
Objawy lękowe mogą mieć związek z Pana wcześniejszymi doświadczeniami. Być może nawet nie bezpośredni, ale przy tej sytuacji jest coś co "uruchamia" w Panu takie odczucia. Warto się temu przyjrzeć. Także praca z lękiem w obszarze poznawczo-behawioralnym może przynieść pozytywne efekty. Pewnie napadom panicznego lęku towarzyszą określone myśli lub ich natłok. Życzę powodzenia i pozdrawiam!
Witam serdecznie. Rozumiem, że przeżywasz silny lęk wobec szczeniaczka, którego przygarnąłeś, mimo że wcześniej miałeś styczność z psami i nie odczuwałeś tego rodzaju lęku. To, że nagle odczuwasz taką panikę, może być bardzo trudne do zrozumienia i przeżycia. Dobrze, że szukasz pomocy w tej sytuacji.
Lęk może mieć różne źródła, które mogą być związane zarówno z Twoimi wcześniejszymi doświadczeniami, jak i aktualnymi emocjami. Ważne jest, aby skupić się na zrozumieniu przyczyn tego lęku i znalezieniu odpowiednich sposobów radzenia sobie z nim. Oto kilka kroków, które mogą Ci pomóc:
1)Samowiedza i zrozumienie: Zastanów się, czy istnieją jakieś wydarzenia z przeszłości, które mogłyby wpłynąć na Twoją reakcję na swojego psa. Być może istnieją ukryte wspomnienia lub doświadczenia, które się obudziły. Próba zrozumienia korzeni lęku może pomóc w procesie przepracowania go.
2)Wsparcie terapeutyczne: Jeśli lęk jest silny i utrzymuje się, warto skonsultować się z psychoterapeutą, który ma doświadczenie w pracy z lękami i fobiami. Terapeuta może pomóc Ci zidentyfikować przyczyny lęku, dostosować odpowiednie techniki terapeutyczne i wspierać Cię w procesie przezwyciężania lęku.
3)Techniki relaksacyjne: Ćwiczenia relaksacyjne, takie jak głębokie oddychanie, medytacja i progresywne odprężanie, mogą pomóc w obniżeniu poziomu lęku i stresu.
4)Pozytywne skojarzenia: Pracuj nad tworzeniem pozytywnych skojarzeń z szczeniaczkiem. Możesz to robić poprzez przyjemne doświadczenia, takie jak karmienie, zabawy czy spokojne obserwowanie.
Pamiętaj, że proces przezwyciężania lęku może jest stopniowy i wymaga czasu. Nie jesteś sama w tej sytuacji, i istnieje wiele terapeutycznych technik, które mogą Ci pomóc. Jeśli jesteś gotowa podjąć kroki w celu przezwyciężenia tego lęku, najlepiej skonsultować się z terapeutą, który pomoże Ci znaleźć właściwe podejście do Twojej sytuacji.



Eksperci

Tomasz Górski

Tomasz Górski

Psycholog

Bydgoszcz

Piotr Szyłejko

Piotr Szyłejko

Psycholog

Warszawa

Małgorzata Kowalska

Małgorzata Kowalska

Psycholog

Tarnowskie Góry

Anna Matyja

Anna Matyja

Psychoterapeuta

Oświęcim

Anna Wiak

Anna Wiak

Psycholog

Warszawa

Angelika Wątor

Angelika Wątor

Psycholog

Sosnowiec

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 16 pytań dotyczących usługi: lęki
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.