Po wielu trudnych momentach stwierdziłam, że dłużej tak być nie może i wybrałam się do psychiatry. P

3 odpowiedzi
Po wielu trudnych momentach stwierdziłam, że dłużej tak być nie może i wybrałam się do psychiatry. Pani doktor wstępie postawiła diagnozę: zaburzenia lękowo-depresyjne mieszane. Dostałam lek Oroes 10mg oraz zalecenie podjęcia psychoterapii. Doskwierają mi stany depresyjne, lęki, natręctwa ale o różnej intensywności oraz częstości. Jest mi bardzo trudno, ponieważ od roku mieszkam sama, bo wyjechałam na studia. Brakuje mi bliskości partnera, rodziny, przyjaciół. Mam za sobą trudne momenty, związane z myślami samobójczymi, samookaleczaniem, ale teraz jeszcze nie jestem w tak głębokim "dołku" jak kiedyś, i chcę ten problem zdusić w zarodku. Czy wizyty u psychologa lub psychoterapeuty naprawdę mogą mi pomóc? W jaki sposób psycholog sprawi, że zmienię myślenie i pozbędę się lęków których nie jestem w stanie sama zlikwidować? Proszę o pomoc. Chciałabym zacząć żyć normalnie, ale nie potrafię. Izoluję się od ludzi, czuję że moje życie ucieka a ja nie potrafię się przemóc i poradzić sobie ze stanami depresyjnymi.
Jestem psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym. W tej szkole terapeutycznej zakładamy, że zaburzenia psychiczne mają swoje źródło w sposobie myślenia pacjenta o sobie, o świecie, o innych ludziach. Każdy z nas jest wychowywany w konkretnej rodzinie, przez ludzi z konkretnymi poglądami, postawami. Dodatkowo doświadczamy rozmaitych sytuacji. Zdarza się, że na przestrzeni życia doznajemy różnych krzywd, przeżywamy trudne sytuacje, spotykamy na naszej drodze ludzi, którzy nie zawsze okazują nam ciepło i życzliwość. To wszystko kształtuje w nas szczególny sposób myślenia przez pryzmat, którego interpretujemy rzeczywistość. Zdarza się, że niektóre z przekonań które żywimy, schematów jakie kształtujemy są dla nas krzywdzące, powodują, że załamujemy się i tracimy nadzieję na przyszłość.
Podczas terapii „namierzamy” z pacjentem jego sposób myślenia, wyłapujemy zniekształcenia, jakie zaburzają ten sposób myślenia i dążymy do tego, aby stał się on bardziej realistyczny, a przez to nie tak toksyczny dla pacjenta. Następnie testujemy tę zmodyfikowaną wizję rzeczywistości w życiu. Jeśli się okazuje, że ona działa, że się sprawdza prowadzi to do polepszenia stanu psychicznego pacjenta.
Leki psychotropowe działają podobnie do leków przeciwbólowych. Jeżeli nie zlikwidujemy przyczyny bólu on zawsze powróci. Taka jest jego funkcja. On ma za zadanie zasygnalizować nam, że coś w naszym organizmie szwankuje. W terapii zajmujemy się właśnie tą przyczyną cierpienia, która tkwi w dużej mierze w naszej głowie. Zachęcam zdecydowanie do skorzystania z terapii. Szczególnie polecam oczywiście terapię poznawczo-behawioralną.

Życzę wszystkiego dobrego!
Natalia Orzechowska

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry. To niezwykle cenne, że szuka Pani pomocy i informacji. Psychoterapia to proces, podczas którego uczy się Pani rozumieć swoje emocje i reakcje, a także, krok po kroku, wdrażać w swoje życie małe zmiany, które w efekcie mogą doprowadzić do redukcji objawów i poprawy funkcjonowania. To, w jaki sposób do tego dojdzie, zależy od kilku kwestii, m.in. nurtu, w jakim pracuje dany psychoterapeuta. Polecam psychoterapię poznawczo-behawioralną, która uczy przyjmowania szerszej perspektywy oraz praktycznych umiejętności, które od razu może Pani wykorzystywać w swoim codziennym życiu. Zachęcam, by umówić się na pierwszą wizytę z psychoterapeutą i opowiedzieć mu o swoich trudnościach, ale także o oczekiwaniach i wątpliwościach. Proszę nie wahać się pytać. Pozdrawiam serdecznie.
Zdecydowanie psychoterapeuta może Pani pomóc. Terapia poznawczo-behawioralna jest skuteczna w leczeniu zaburzeń lękowo-depresyjnych. Pomaga ona zidentyfikować i zmienić negatywne myśli oraz zachowania, które podtrzymują Pani problemy. Proces ten trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu spotkań. Dzięki terapii nauczy się Pani technik radzenia sobie z lękiem i depresją, co pozwoli Pani stopniowo poprawić swoje samopoczucie i jakość życia. Ważne jest, aby Pani regularnie uczęszczała na sesje i współpracowała z terapeutą. Pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do równowagi

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.