Pochwica i ból

2 odpowiedzi
Czy pochwica i dyspareunia to to samo? Mam dolegliwości bólowe od kilku lat i nie podejmuje współżycia, czytałam że to może być pochwica.
Dzień dobry. Pochwica jest związana z zaciskaniem się mięśni pochwy przy próbie penetracji lub włożenia do pochwy przedmiotów (np. tamponów albo podczas badania ginekologicznego), przez co odbycie stosunku (lub np. właśnie odbycie badania lub umieszczenia w pochwie leków dopochwowych) jest niemożliwe. Towarzyszyć mogą temu dolegliwości bólowe lub lęk przed bólem, ale nie muszą. Dyspareunia jest z kolei związana z odczuwaniem bólu podczas aktywności seksualnej. Ból może być odczuwany u wejścia pochwy lub podczas stosunku. Zawsze trzeba także sprawdzić czy ból nie jest związany z przyczynami somatycznymi. Jeśli lekarz ginekolog nie stwierdzi żadnych schorzeń, przyczyny leżą po stronie psychogennej, a wtedy warto udać się do psychologa - seksuologa. Czasem może być tak, że przyczyny somatyczne występowały kiedyś a obecnie już nie, ale ból czy lęk pozostał - wtedy także warto zasięgnąć konsultacji psychologiczno - seksuologicznej. Pochwicę i dyspareunię można skutecznie leczyć za pomocą terapii. Pozdrawiam!

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam serdecznie, dyspareunia to objaw czyli ból przy stosunku. Dyspareunie może powodować wiele czynników pochwica jest jednym z nich. Jeśli jest Pani przebadana przez ginekologa i lekarz nie dostrzega żadnych przyczyn, to źródło bólu może pochodzić z mięśni otaczających pochwę (mięśni dna miednicy). Nasza placówka rehabilitacyjna specjalizuje się w przywracaniu normalnego napięcia mięśniowego. Zapraszam na konsultacje do HB Clinic, na naszej stronie można przeczytać więcej i zobaczyć opinie pacjentek - hbclinic.eu zakładka fizjoterapia sekuologiczna /pochwica.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.