Poczucie bezpieczenstwa jeszcze raz. Jak osoba wysokoreaktywna, wysokoneurotyczna ma zapewnic sobie

3 odpowiedzi
Poczucie bezpieczenstwa jeszcze raz. Jak osoba wysokoreaktywna, wysokoneurotyczna ma zapewnic sobie zyciowe bezpieczenstwo, jedna z najwazniejszych potrzeb czlowieka? Przez kobiete niskoreaktywna? To bedzie groteska bo przyjmuje sie ze mezczyzna ma dawac bezpieczenstwo albo grupa (tak jak u zwierzat stado). Chyba ze przez artefakty gaz, bron, systemy bezpieczenstwa? ;o Slowo komentarza poprosze.
Każdy człowiek inaczej definiuje bezpieczeństwo i inaczej rozumie sfrustrowane potrzeby, które za nim stoją. Z pewnością realizowanie potrzeby bezpieczeństwa należy umiejscowić w sobie, jeśli jest to niezrozumiałe bądź trudne warto skonsultować się z psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym, który pomoże zrozumieć te potrzeby i odnaleźć odpowiedzi na pytania jak można by je zrealizować lub jak sobie z radzić z niepewnościami. Pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Jak Ty postrzegasz poczucie bezpieczeństwa? Czym jest dla Ciebie życiowe bezpieczeństwo tzn. jakie składowe się nakładają na ten termin? Te i inne pytania w moim odczuciu warto poruszyć na rozmowie ze specjalistą. Warto poczytać o nurtach w których dany terapeuta pracuję i dobrać ten pasujący pod siebie, pozdrawiam.
Poczucie bezpieczeństwa, szczególnie dla osoby wysokoreaktywnej i wysokoneurotycznej, może być wyjątkowo trudne do osiągnięcia, ponieważ te cechy wiążą się z większą wrażliwością na stresory, niepewność i negatywne emocje. Jednak mimo iż społeczne normy często zakładają, że mężczyzna powinien być "dawcą" bezpieczeństwa, to kluczowe jest zrozumienie, że bezpieczeństwo to nie tylko kwestia fizyczna czy materialna. W rzeczywistości, poczucie bezpieczeństwa jest wielowymiarowe: obejmuje aspekty emocjonalne, psychologiczne i społeczne. Dla osoby wysokoreaktywnej, podstawą budowania poczucia bezpieczeństwa może być praca nad regulacją emocji, samopoznaniem i rozwijaniem wewnętrznej stabilności. Można to osiągnąć poprzez naukę radzenia sobie z niepewnością, lękiem czy stresem przez techniki samoregulacji (np. mindfulness, terapia poznawczo-behawioralna, techniki oddechowe). Przydatne będzie również rozwijanie odporności psychicznej. To proces budowania przekonania, że jest się w stanie radzić sobie z wyzwaniami, nawet w trudnych sytuacjach. Regularne wyzwania, zdrowe nawyki i małe kroki w stronę konfrontacji z lękami mogą przynieść ogromną zmianę w poczuciu bezpieczeństwa. Ważną rolę w poczuciu bezpieczeństwa mogą odegrać również społeczne więzi – grupa przyjaciół, rodzina lub profesjonalne wsparcie psychologiczne. Tak jak w stadzie zwierząt, ludzie również szukają poczucia bezpieczeństwa w społeczności, gdzie dzielenie się trudnościami i wzajemna pomoc mogą znacząco obniżać poziom lęku.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.