Poczucie winy, zadośćuczynienie sprawiedliwości. Nie ma takiego człowieka, który nigdy w życiu nie p

2 odpowiedzi
Poczucie winy, zadośćuczynienie sprawiedliwości. Nie ma takiego człowieka, który nigdy w życiu nie poczułby emocji: poczucia winy. Kościół katolicki praktykuje spowiedź gdzie trzeba AŻ uklęknąć przed drugim mężczyzną-spowiednikiem żeby się z tego poczucia winy uwolnić. W innych religiach jest może troszkę inaczej. Jak świat nauki odpowiada na taka potrzebę uwolnienia się z poczucia winy. Takiego prawdziwego, a nie tylko rozmowy i fasady , jakiegos pseudouwolenia. Często też poczucie winy jest uwiklaniem sie w jakies dzialanie, ktorego nie zawsze i od razu mozna przerwac i zmienic. Co by psycholog odpowiedzial na taki problem zeby czuc sie mezczyzna ale prawdziwie eliminowac jakies mniejsze lub wieksze poczucia winy ze swojego zycia? Zaniechac lub przyznac sie do nie do konca dobrego dzialania? Przed kim sie przyznac przed psychoterapeuta ktory jest takim samym czlowiekiem sklonnym przezywac to samo? Kultura powinna podpowiadac jak sie zachowac. Jak zachowac krucha meskosc i jak naprawic ewentualne zło moralno-etyczne. Mezczyzna wojownik za bardzo nie chce klękac przed innymi, a znowu psychoterapeuta nie jest osoba ktora moglaby grzech odpuscic jak Bog. Jak wybranc z tego nierozwiazanego wezla, czy gordyjskiego to nie wiadomo. Jak inne religie, kultury, cywilizacje podchodza do tego tematu. Poczucie winy zabiera jakies zasoby psychiczne i powoduje dyskomfort. Znowu sama metoda np klekanie tez powoduje dyskomfort i tez odbiera dume z bycia mezczyzna. Prosze o komentarz.
Dzień dobry. Psychologicznie rzecz ujmując, poczucie winy to emocja, która daje człowiekowi komunikat "napraw to", czyli zachęca do działania. Dzięki umiejętności przeżywania tej emocji człowiek daje sobie szansę nie popełniać kilka razy tego samego błędu. Gdy chodzi o nadmierne i uporczywe odczuwanie winy (mimo podejmowanych prób naprawy) pomocne może być opowiedzenie komuś o problemie "wygadanie się". Osoba może wybrać spowiednika, terapeutę, przyjaciela a czasem nawet całkiem nieznajomą osobę. Taka rozmowa zazwyczaj przynosi ulgę, pomaga uzyskać nową perspektywę lub możliwość rozwiązania problemu. Czasem nieznośne poczucie winy towarzyszy człowiekowi przez wiele lat i ma swoje źródło w dzieciństwie. Wówczas warto skorzystać ze wsparcia specjalisty.
Pozdrawiam Marzena Pietrusińska

Dzień Dobry,
zachęcam do kontaktu ze specjalistą , aby szerzej omówić ten temat podczas wizyty .
Pozdrawiam serdecznie