Podczas gry w siatkówkę doszło do zerwania ACL i uszkodzenia łąkotki. Prawdopodobnie stało się to 3

1 odpowiedzi
Podczas gry w siatkówkę doszło do zerwania ACL i uszkodzenia łąkotki. Prawdopodobnie stało się to 3 lata temu jednak zostałem wtedy źle zdjagnozowany. 2 miesiące temu znów doszło do skręcenia kolana. Jestem po rezonansie i konsultacji u ortopedy. Na codzień nie odczuwam żadnego dyskomfortu związanego z brakiem acl. Kolano mnie nie boli. Jeżdżę na rowerze. Wiem jednak, że po powrocie do gry w piłkę lub siatkówkę znów skrece kolano. Czy jeżeli nie poddam się zabiegowi rekonstrukcji i zrezygnuje z gry w piłkę, inne struktury w kolanie nie ulegną przedwcześnie uszkodzeniu? Kolano bez acl niszczy się tylko podczas odczuwalnego "uciekania" i skręceń czy także podczas codziennych czynnosci? Pytam ponieważ mam obawy co do zabiegu, rehabilitacji po nim i możliwych powikłań. Mam 29 lat.
Witam, niewydolność ACL zwiększa ryzyko powstawania zmian zwyrodnieniowych. Z drugiej strony nie wykazano, że rekonstrukcja ACL zmniejsza ryzyko przyszłego rozwoju tych zmian.
W przypadku braku niestabilności podczas wykonywania codziennych czynności trzeba przeanalizować wszystkie za i przeciw przed podjęciem decyzji odnośnie leczenia operacyjnego.