Podejrzenie Samookaleczenia

5 odpowiedzi
Mam córkę 17 lat zamknięta w sobie problemy z nauką i podejrzewamy że się samookalecza
Dzień dobry, proponuję bardzo delikatnie porozmawiać z córką, pozwolić jej się otworzyć, zweryfikować podejrzenie samookaleczenia. W razie konieczności, zapraszam na wizytę. wraz z córką. Pozdrawiam serdecznie.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam. Zapraszam na pierwsze spotkanie Rodziców/Rodzica, by omówić sytuację Córki, w tym sytuację Państwa Rodziny. Podejrzenie samookaleczeń, kłopoty z nauką oraz zamknięcie w sobie to niepokojące objawy, które mogą wskazywać na to, że Córka ma poważny kłopot, z którym boryka się na co dzień. Zapraszam na spotkanie. Pozdrawiam, Karolina Piórkowska.
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
To bardzo ważne, że rodzic zadaje takie pytanie. Samouszkodzenia nie wolno minimalizować ani bagatelizować. Jest to zachowanie, które zawsze niesie za sobą ważne znaczeni i wymaga uwagi. Warto szczerze porozmawiać z dzieckiem, ale należy to zrobić w bardzo stonowany sposób. Silne reakcje mogą albo wzmocnić dane zachowanie, albo sprawić, że dziecko jeszcze bardziej się zamknie na rozmowę. Nie wolno zwłaszcza złościć się na dziecko i reagować impulsywnie. Rozmowa musi być stonowana i wyważona, tak aby nie pogorszyła już i tak naładowanej emocjami sytuacji. Warto spokojnie wspomnieć, że wiemy o problemie, dopytać o to jak często to się dzieje. Powiedzieć, że rozumiemy, że skoro się okalecza, to musi przeżywać trudne uczucia z którymi sobie nie radzi. Zaproponować spotkanie z psychologiem bądź psychoterapeutą, który ma doświadczenie w pracy z młodzieżą. Powiedzieć córce, że będzie mogła porozmawiać o swoich problemach i uczuciach, że w ten sposób będzie mogła nauczyć się, jak radzić sobie z trudnościami i emocjami. Pozdrawiam i życzę powodzenia!
Szanowna Pani, proszę spróbować najzwyczajniej w świecie z córką porozmawiać, powiedzieć o swoich obawach, zapewnić o swoim wsparciu. Przydatna może okazać się również konsultacja u psychologa. Może ją Pani zgłosić do PPP (szczególnie jeśli są problemy z nauką) lub skorzystać z prywatnej konsultacji. Swoich przeczuć proszę nie bagatelizować. Życzę wszystkiego dobrego.
Dzień dobry,
proponuję rozmowę z córką. Warto spróbować przekonać ją do osobistego spotkania z psychologiem. Kontakt ze specjalistą (wspomagany dodatkową diagnostyką) pozwoli ustalić właściwe formy pomocy, wsparcia. Pozdrawiam.

Maciej Krzymowski - psycholog, seksuolog, diagnosta.

Eksperci

Wiktoria Lubańska-Brysiak

Wiktoria Lubańska-Brysiak

Psychoterapeuta

Ożarów Mazowiecki

Piotr  Lorek

Piotr Lorek

Psychoterapeuta

Wrocław

Marzena Andrzejczak

Marzena Andrzejczak

Psychoterapeuta

Kluki

Julia Wichrowska

Julia Wichrowska

Psycholog, Psychoterapeuta

Włocławek

Krzysztof Krawczyk

Krzysztof Krawczyk

Psycholog

Stalowa Wola

Anna Kario-Skoczylas

Anna Kario-Skoczylas

Psychoterapeuta

Stargard

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 4 pytań dotyczących usługi: autoagresja
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.