Podejrzenie zaburzeń somatyzacyjnych - u jakiego lekarza mogę potwierdzić ew.chorobę ?

1 odpowiedzi
Od kilku lat mam problem z kręgosłupem, przeszłam 3 operacje , kilka zabiegów uśmierzających ból. Uczęszczam na rehabilitację. Poprawa jest częściowa - nadal cierpię na napady bólów, nasilających się min w sytuacjach mocno stresowych , pojawiają się również objawy w kolejnych miejscach. Badania nie wykazują jednoznacznie co jest ich przyczyną. Zdania lekarzy są podzielone - jedni twierdzą, że udaję , drudzy , że to jest konsekwencja przebytych zabiegów. Jestem wykończona wędrówką po lekarzach i ciągłym bólem.
Przede mną wizja 4 operacji . Nie wiem co mam dalej robić i do kogo mam iść aby rozstrzygnąć czy bóle są rzeczywiste czy są wynikiem zaburzeń somatyzacyjnych o co jestem podejrzewana. Kiepsko mi idzie panowanie nad emocjami, biorąc pod uwagę moje nie koniecznie dobre doświadczenia z lekarzami. Zaczynam się poddawać i przestaję wierzyć, że ten koszmar kiedyś się skończy. Do kogo mam się zgłosić z tym problemem - psychologa czy psychiatry?
Witam, na wstępie mojej odpowiedzi chciałbym podkreślić, że zaburzenia somatyzacyjne są odczuwane REALNIE, a więc powodują rzeczywiste odczuwanie bólu - nie jest to udawanie.

Somatyzacja nie równa się symulacji.

Kolejną rzeczą powinna być dokładna diagnoza, a więc sprawdzenie obowiązujących kryteriów diagnostycznych:
- bóle muszą trwać minimum 2 lata
- liczne i ciągłe skargi pacjenta na wiele różnych, często zmieniających się dolegliwości somatycznych, które niekoniecznie dotyczą konkretnej choroby czy chorób somatycznych
- bóle dotyczą różnych układów i narządów, np. układu oddechowego (duszność, przyspieszony oddech), układu sercowo-naczyniowego (przyspieszone bicie serca), układu pokarmowego (biegunki, zaparcia, wzdęcia, nudności), układu moczowo-płciowego (bóle podczas stosunków) oraz cały szereg innych dolegliwości, jak bóle i zawroty głowy, poczucie mrowienia, cierpnięcia, swędzenia, czy pieczenia różnych obszarów ciała
- wyniki wielu różnych badań zarówno podstawowych, jak i specjalistycznych nie odbiegają od normy.

Diagnozę zaburzeń somatyzacyjnych, po przejrzeniu dotychczasowych wyników badań powinien postawić lekarz psychiatra.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.