Podejrzewam u siebie autyzm. Jestem dorosłą kobietą, 29 lat. Mieszkam jednak za granicą i w kraju re

4 odpowiedzi
Podejrzewam u siebie autyzm. Jestem dorosłą kobietą, 29 lat. Mieszkam jednak za granicą i w kraju rezydowania nie mam możliwości przeprowadzenia diagnozy, czy możliwe jest jej wykonanie online? Dodam, że moi rodzice nie są szczególnie chętni do kontaktów z lekarzami, uważają, że sobie wymyślam, więc diagnoza musiałaby się opierać wyłącznie na rozmowie ze mną. Czy tak się w ogóle da?
Rozumiem Pani obawy i potrzebę uzyskania diagnozy w kontekście podejrzeń związanych z autyzmem. W wielu krajach istnieje możliwość przeprowadzenia wstępnej oceny autyzmu online, zwłaszcza w przypadku dorosłych. W takich przypadkach diagnoza opiera się głównie na dokładnej rozmowie z osobą zgłaszającą się oraz wypełnieniu specjalistycznych kwestionariuszy. Ważne jest jednak, aby taka ocena była przeprowadzona przez doświadczonego specjalistę, psychologa i później diagnoza u psychiatry, który ma odpowiednią wiedzę i doświadczenie w diagnozowaniu osób z autyzmem.

Choć rodzina często jest źródłem informacji pomocnych w diagnozie (dotyczących wczesnych lat życia), w przypadku dorosłych diagnoza może opierać się wyłącznie na rozmowie z osobą dorosłą. Ważne jest, aby dokładnie opisać swoje objawy, trudności, oraz obserwacje dotyczące zachowań społecznych i funkcjonowania w różnych sferach życia.

Diagnoza autyzmu u dorosłych jest możliwa, ale zazwyczaj wymaga bezpośredniego kontaktu z doświadczonym specjalistą, który może ocenić nie tylko to, co mówisz, ale także Twoje zachowanie, komunikację i inne aspekty funkcjonowania. W niektórych przypadkach diagnoza może być przeprowadzona online, szczególnie gdy nie ma możliwości osobistego spotkania. Jednak zazwyczaj wymaga to szczegółowych wywiadów, ocen kwestionariuszy i rozmów na temat Twoich doświadczeń zarówno z dzieciństwa, jak i dorosłości.

Brak wsparcia rodziców nie wyklucza diagnozy, ale może utrudnić pełny obraz Twojego rozwoju w dzieciństwie, który jest często ważnym elementem diagnozy. Specjalista może jednak skupić się na Twoich obecnych objawach i przeszłych doświadczeniach, które możesz opisać samodzielnie.

Jeśli podejrzewasz u siebie autyzm, warto znaleźć specjalistę, który ma doświadczenie w diagnozowaniu dorosłych z autyzmem i który jest otwarty na konsultacje online. Pamiętaj, że diagnoza to pierwszy krok do zrozumienia siebie i znalezienia odpowiedniego wsparcia.
Dzień dobry. Diagnoza czy to zaburzeń psychicznych czy rozwojowych opiera się na wywiadzie wstepnym, obserwacji oraz analizie kwestionariuszy (testów) czasem przesiewowych, czyli takich które wykluczą lub nakierują na dane zaburzenie. Jeśli, na teraz nie ma Pani innych możliwości może warto online spotkać się ze specjalistą by omowić ten temat, Pani spostrzeżenia i trudnosci, związane z zauważonym u siebie zaburzeniem. Rownież po to by specjalista ukierunkował czy wspomogł panią w dalszej drodze. Wyobrażam sobie, że pobyt za granicą może utrudniać kontakt z polskojęzycznym specjalistą oraz poradnią, ktora taką diagnozę wykona, może warto tutaj jednak poszukać polskojęzycznego specjalisty, który mieszka i pracuje na terenie kraju, w którym Pani rezyduje i poprowadzi Pania przez tą drogę. W Polsce są prywatne przychodnie, które przyjmują osoby mieszkające poza granicami kraju by przeprowadzić diagnozę. Może to jest kierunek dla Pani w zależności od tego na ile może Pani sobie pozwolić na wyjazdy z kraju. Zachecałabym do pójscia taką drogą, a odradzałabym diagnoze testami niepolskojęzycznymi dlatego, że posiadają one trochę inne normy. Jeśli chodzi o Pani rodziców, w przypadku osób dorosłych, pomoc rodziny jest przydatna, ponieważ mogą oni dostarczyć ważnych informacji w procesie diagnostycznym (szczególnie w zaburzeniach rozwojowych) lecz tutaj bardzo bym się na tym nie skupiała, być może rodzice zmienią nastawienie jeśli będzie Pani w procesie i przy wsparciu specjalisty. Pozdrawiam i kubicuję.
Rozumiem, że to może być skomplikowana sytuacja. Diagnoza autyzmu u dorosłych często wymaga szczegółowej oceny przez specjalistę, ale wiele osób obecnie korzysta z opcji telemedycyny. Warto poszukać psychologów lub psychiatrów, którzy mają doświadczenie w diagnozowaniu autyzmu i mogą przeprowadzić ocenę na podstawie rozmowy z Tobą.
Pozdrawiam serdecznie