Półtoraroczne dziecko bardzo boi się psa rasy maltańczyk, który nagle przeraźliwie szczeka i już pog

3 odpowiedzi
Półtoraroczne dziecko bardzo boi się psa rasy maltańczyk, który nagle przeraźliwie szczeka i już pogryzł na ulicy sąsiadkę. Dziecko i dorosła ciocia stają na baczność okropnie się boją. Dziecko bije się piąstkami po głowie, czasem wyrywa sobie włosy. Czy u dziecka może wystąpić jąkanie lub opóźnienie mowy. Dziecko ma dużo książeczek edukacyjnych i kiedy nie udaje mu się wykonać zadania reaguje podobnie.
Witam, sytuacje stresowe, silne przeżycie, lęk i niepokój mogą spowodować niepłynność mowy.
Bardzo niepojące są objawy występujące u dziecka - takie jak bicie się piąstkami po głowie czy wyrwanie sobie włosów.
W pytaniu nie ma wielu istotnych informacji np. czy dziecko mówi?
Proszę nie czekać tylko udać się jak najszybciej na konsultację do psychologa dziecięcego oraz logopedy.
Pozdrawiam serdecznie Urszula Korbiel

Witam. Stres związany z kontaktem z psem, jest niepokojący. Najważniejsze - nie zmuszamy dziecka do kontaktu z psem, nie prowokujemy sytuacji, które prowokują do nerwowych sytuacji. Pyta Pani, czy ta sytuacja może sprowokować do pojawienia się jąkania czy opóźnienia rozwoju mowy? Nie snułabym takich dywagacji. Spróbowałabym ograniczyć sytuCje stresowe, a w przyszłości zadbałabym o stopniowe „ oswajanie lęków” w towarzystwie osoby, z która dziecko czuje się pewnie i bezpiecznie. To bardzo ważne dla” oswojenia” lęków. Niezależnie od tego, zachęcam do wizyty u psychologa i logopedy. Niech specjaliści ocenia stan dziecka i poziom rozwoju mowy. Pozdrawiam.Krystyna Zielinska
Szanowna Pani,

zachęcam do wykonania badań, które pomogą Pani nie tylko rozwiać obawy, ale też zrozumieć na jakim etapie rozwoju jest Pani dziecko, czy możemy mówić o normie, np.: w przypadku rozwoju mowy. Często przyczyny lęków mają swój początek w sytuacjach wcześniej nieuświadomionych. Warto przyjrzeć się temu problemowi, poświęcić trochę czasu a tym samym poznać możliwości wsparcia w kierunku rozwoju dziecka.

Z poważaniem
Sugeruję wizytę: Diagnoza logopedyczna - 160 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.