Pomoc dla mojego Taty

8 odpowiedzi
Witam, pisze w takiej sprawie..Czy da sie wyleczyć silna depresje ? Mój tato wpadł na nia ok 4 lat temu, po operacji, pozniej normalnie funkcjonował i z dnia na dzień było co raz gorzej az do teraz , potrzebuje non stop opieki, a chciałabym zeby zaczął sam funkcjonować, tato mial tez udary po któych normalnie funkcjonował jak silny niezależny facet ze wszystkim sobie radzil, a teraz nie poznaje go , mam taki metlik w glowie nie wiem jak mam juz dzialac, byli lekarze, zmiana lekow, szpitale nic nie daje, bardzo prosze o rade, i pomoc ..
Witam. Pana ojciec wymaga diagnostyki psychiatryczno-neurologicznej. Należy zdiagnozować, czy faktycznie jest to depresja. Pozdrawiam.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam. Nie pisze Pani w jakim ojciec jest wieku, a ma to znaczenie gdyż zaburzenia nastroju u osób w podeszłym wieku mają swoją specyfikę i wymagają szczególnej uwagi. Polecałabym pobyt w oddziale psychogeriatrii- po pierwsze w szpitalu dużo łatwiej jest "ustawić leczenie", po drugie- skoro wspomina Pani o udarach w przeszłości warto byłoby przeprowadzić badanie psychologiczne w kierunku oceny zaburzeń funcji poznawczych, po trzecie- być może wymaga kompleksowej rehabilitacji. W oddziale rehabilitacji psychiatrycznej pacjent może przebywać nawet do sześciu miesięcy i stopniowo uczy się samodzielności, samoobsługi. Pozdrawiam.
Z zawartych danych podejrzewam iż u Taty mamy doczynienia z depresją na podłożu zmian organicznych w OUN. Leczenie tego typu zaburzenia jest trudne i długotrwałe. Czasami konieczne jest wielokrotne modyfikacje leczenia
Dzień dobry. Bez zbadania pacjenta nie można niczego prognozować. Odpowiem więc na dużym poziomie ogólności. W przypadku pacjenta obciążonego somatycznie (operacja, udary), ważna jest dokładna diagnostyka m. in. internistyczna, neurologiczna, psychiatryczna i psychologiczna, która umożliwi ustalenia prawdopodobnej przyczyny zaburzeń psychicznych. Ważne jest postawienie właściwej diagnozy, bo tylko wtedy można dobrać odpowiednie leczenie. Czasami dopiero po wielu próbach udaje się znaleźć odpowiedni lek (zestaw leków). To wszystko długo trwa, zwłaszcza, że skuteczność większości leków ocenia się najwcześniej po kilku tygodniach. Nie należy jednak tracić nadziei, ponieważ u większości pacjentów udaje się uzyskać przynajmniej częściową poprawę samopoczucia i funkcjonowania. O dokładne rokowania dla Pani taty najlepiej zapytać lekarza prowadzącego.
Depresję można wyleczyć, choć nie zawsze jest to łatwe. Często wymaga cierpliwości ze strony pacjenta i nieustępliwości lekarza w poszukiwaniu sposobu leczenia w danym konkretnym przypadku.
Da się wyleczyć depresje. Czasami bywa to jednak trudne i wymaga długiego czasu (tygodnie- miesiące). Z powyższego opisu jednak nie da się jednoznacznie powiedzieć czy to na pewno "depresja". Objawy depresyjne pojawiają się w przebiegu wielu chorób tak fizycznych jak i psychicznych. Wymaga to szczegółowej diagnostyki.
Wierzę że można wyleczyć, ale zaangażowane muszą być różne osoby: lekarz psychiatra, terapeuta, rodzina i oczywiście tata.
Droga Pani! To niekoniecznie jest depresja! Nie wykluczone że u Taty pojawiły się objawy otępienne! Po udarach tak bywa. A odróżnienie zaburzeń nastroju od wczesnych etapów otępienia czasem bywa trudne. Czy Ojcec był badany przez neurologa lub psychiatrę? Jeśli tak, to co oni rozpoznali? Do psychiatry nie potrzeba skierowania. Do neurologa tak. Może te konsultacje wyjaśnią tę sytuację?
Na pytanie: "Czy da się wyleczyć silną depresję?" nie mam prostej odpowiedzi. Choćby dla tego, że nie wiem co Pani nazywa "silną depreją"? Ogólnie depresja to choroba uleczalna choć czasem z trudem. I po długim leczeniu. Lub po zastosowaniu specjalnych procedur. Ale o tym decyduje lekarz-psychiatra.
Proponuję przeto konsultacje: neurologiczną lub/i psychiatryczną.
Po nich proszę się ze mną skontaktować.
Pozdrawiam

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.