pomoc dziecku w kolce

4 odpowiedzi
Dzień dobry. Trzytygodniowe dziecko cierpi na kolkę (prawdopodobnie). Jest najedzone i śpiące, ale nie może zasnąć. Ma twardawy brzuszek, macha dość mocno rękami i nogami, mocno płacze. Czy jest jakaś w miarę skuteczna metoda pomocy dziecku?
U tak małego dziecka, zawsze przy podobnych objawach, należy przeprowadzić badanie lekarskie. Tu, jak rozumiem, dziecko było badane i stwierdzono kolkę. Pomoc zależy od tego jak karmione jest dziecko. Jeśli piersią, należy zacząć od korekty diety Mamy. Zaczynamy od dość restrykcyjnej diety, stopniowo ją rozszerzając o kolejne składniki np o przetworzone produkty mleczne (jogurt, twarożek itp.), poszczególne warzywa, owoce, jajka. U dzieci karmionych mlekiem zastępczym, można zmienić "mleko" na inny preparat - tu proponowałbym, te przepisywane na receptę, hipoalergiczne. Poza tym można pomóc masażem brzuszka, podawaniem herbatek z kopru włoskiego (te może pić również karmiąca Mama), czy po konsultacji z prowadzącym Pediatrą np Espumisanu. Ważne dla dziecka jest również, spokój i bezpośredni kontakt z Rodzicami, zdecydowanie, przytulenie i noszenie dziecka, daje więcej niż farmakologia. Ogólnie kolka mija zwykle najpóźniej w czwartym miesiącu życia.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Jest ich wiele, od odpowiednich ćwiczeń, ułożenia dziecka, podstawowych zabiegów pomocy "odgazowania" przewodu pokarmowego, po wiele suplementów i leków. Niestety, zawsze należy się spotkać, porozmawiać i zbadać dziecko. Szczególnie, jeżeli takie objawy występują w tym wieku.
Proszę podać n p. Delicol:-)
Niestety na kolkę nikt jeszcze nie wymyślił jednego wspaniałego sposobu. Są specjalne probiotyki (np Bio gaia) które mogą być stosowane przy kolce. Jest cały szereg leków, które mają zmniejszać dolegliwości kolkowe u niemowlęcia (np preparaty simeticonu, delicol...). Ważna jest dieta mamy karmiącej - czasem coś szkodzi dziecku z tego, co mama zjada (np. mleko, jajka, produkty wzdymające). Można stosować ciepłe okłady na brzuszek albo wykonywać masaż brzuszka u dziecka. Warto układać dziecko na brzuszku oraz dobrze odbijać po karmieniu. Przy karmieniu butelką można używać specjalnych butelek przeciwkolkowych, które zapobiegają połykaniu dużej ilości powietrza przy jedzeniu. Na niektóre dzieci działa bujanie w foteliku, jazda samochodem albo odgłos suszarki - zdesperowani rodzice chwytają się każdej metody... Życzę cierpliwości:)

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.