Ponad miesiąc temu miałam obawy takie jak częste oddawanie moczu, ból i pieczenie podczas wizyt w ła

1 odpowiedzi
Ponad miesiąc temu miałam obawy takie jak częste oddawanie moczu, ból i pieczenie podczas wizyt w łazience oraz ból w dole brzucha, a do tego kilkukrotne niewielkie mimowolne moczenie bielizny. Lekarz rodzinny po teleporadzie i ogólnym badaniu moczu (pojedyncze bakterie) zapisał mi lek Ciproxen przez 7 dni po dwie tabletki dziennie. Po zakończonej kuracji objawy w niewielkim stopniu ustąpiły, więc udałam się do urologa, który po usg stwierdził przerost ściany pęcherza i zapisał lek Zevesin raz dziennie. Do tego wykonałam też badanie posiewu moczu z którego wynika, że mam Escherichia Coli 10^3/ML Moczu. Wizytę u urologa mam dopiero za dwa tygodnie, czy wynik posiewu powinien przyspieszyć wizytę? Nie wiem, jak go interpretować.
Wynika 10^3 u kobiety technicznie jest negatywnym wynikiem (czyli dobrym). Jednak biorąc pod uwagę fakt, że miała Pani infekcję dróg moczowych może tak wcale nie być. Ważnym jest również fakt ile czasu upłynęło od ostatniej dawki antybiotyku do oddani moczu na posiew. Idealnie 5-7 dni (im dłużej tym bardziej precyzyjny wynik). Generalnie: nie ma jednoznacznej odpowiedzi na Pani pytanie.
Przerost ściany pęcherza moczowego... prawdopodobnie nie ma u Pani żadnego znaczenia klinicznego. Może stanowić pewnego rodzaju informację, u osób z przewlekłymi trudnościami w oddawaniu moczu. Osobiście byłbym bardzo ostrożny w podawaniu leku Zevesin. Zwłaszcza u osoby młodej. U pewnych osób (zazwyczaj starszych) lek może przyczyniać się do infekcji dróg moczowych.
Sugeruję, aby jeszcze raz porozmawiała Pani ze swoim urologiem