Ponad pół roku temu miałam zakładany most porcelanowy od 3 do 3 na swoich zywych górnych zebach. Prz

1 odpowiedzi
Ponad pół roku temu miałam zakładany most porcelanowy od 3 do 3 na swoich zywych górnych zebach. Przy przymiarce było wszystko ładnie. Po zacementowaniy Przy 2 zębach z lewej strony była szpara 2 minimetrowa i minimetrowa. Stomatolog stwierdził że dziąsło ma do pół roku aby zejść do Lini mostu. Cierpie przez ten czas na straszna nadwrażliwość w tym miejscu, nawet wiatr zadaje ból. W koncu po pół roku stomatolog stwierdził że faktycznie trzeba zbić ten most od tyłu młotkiem i wysłać go do pracowni na poprawke. Moje pytanie brzmi czy podczas zabijania tego mostu stomatolog nie uszkodzi albo co gorsza nie wyrwie mi moich żywych zębów? Nie powinien ściągnąć tego mostu jakoś inaczej i zlecić wykonanie całkiem nowego?
Witam
Prace protetyczne takie jak korony i mosty można zdjąć poprzez zbijanie, choć nie zawsze się to udaje i jest dość uciążliwe dla pacjenta. Zaletą tej metody jest to, ze przeważnie nie uszkadza się samej pracy protetycznej. Ja osobiście takiego postępowania pacjentom nie proponuje. Drugim rozwiązaniem jest przecięcie mostu w obrębie zębów filarowych i usunięcie pracy. Ta metoda jest bezpieczniejsza dla zębów, ale wiąże się ze zniszczeniem pracy i brakiem możliwości jej ponownego wykorzystania.
Natomiast reakcja zębów na zimno, może się wiązać z:
- nieprawidłowa szczelnością pracy protetycznej,
- nieprawidłowym jej zacementowaniem,
- przeciążeniem zębów filarowych,
- albo ze stanem zapalnym miazgi któregoś zęba lub zębów.
Niestety często w zębach oszlifowanych pod korony dochodzi do stanu zapalnego miazgi a później do jej martwicy, jeśli:
- ząb był przegrzany podczas szlifowania (niewystarczające chłodzenie),
- ewentualnie szlif pod koronę był zbyt agresywny, głęboki (często to występuje przy opracowaniu pod korony porcelanowe na konstrukcji stalowej).
- Przyczyna takich dolegliwości może też być zaostrzenie się stanu zapalnego miazgi o charakterze przewlekłym, który występował już przed szlifowaniem zęba ( ale był bezobjawowy), a tylko zaostrzył się i dał o sobie znać pod wpływem bodźca jakim jest szlifowanie zęba, opracowanie ubytku, itp.
Zawsze przed oszlifowaniem zęba/ów pod korony/mosty badam żywotność miazgi - Wykonuję test elektryczny. Jeśli jakiś ząb ewidentne reaguje źle (mimo, że jest bezobjawowy), to proponuje pacjentowi leczenie endodontyczne takiego zęba przed wykonaniem pracy protetycznej, by nie musieć wracać za chwile do takiego zęba. Co wiąże się często ze zniszczeniem świeżo wykonanej korony.
Tomasz Żuchowski.