Poronienie ciąży a wysokie tętno.

5 odpowiedzi
Witam, mam 24 lata i od jakiegoś czasu odczuwam dość często zimno, mierząc kilkukrotnie ciśnienie krwi było dość niskie ale tętno dość wysokie po około 110 , w stanie spoczynku a po przebudzeniu około 92 praktycznie ciągle mam ponad 90. Jestem osobą szczupłą, moja waga 56 przy wzroście 169. Czy takie tętno może być groźne? W ostatnim czasie straciłam 2 ciążę były obumarłe praktycznie w tych samych tygodniach czy możliwe że mam jakieś problemy związane z krwią? Jaki badania w tym celu wykonać?
Zwykle systematyczne uprawianie sportu powoduje, że tętno jest niższe. Gdy nie przekracza ono 100/' w spoczynku to nie ma dowodów, by stanowiło to jakiekolwiek zagrożenie. Jeżeli jednak pojawiło się ono nagle to wymaga dokładniejszej diagnostyki. Podstawowe badania to EKG, Holter EKG, ECHO oraz badania krwi w tym morfologia, elektrolity, kreatynina, TSH - jednak dokładny zakres badań można określić dopiero na wizycie po zebraniu wywiadu i badaniu lekarskim.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry! Tętno powyżej 90/min w spoczynku jest nieprawidłowe. Z badań krwi w pierwszej kolejności należałoby wykonać morfologię i oznaczyć hormony tarczycy (TSH i fT4) oraz wykonać EKG. Bez zebrania dokładnego wywiadu, nie znając wyników podstawowych badań trudno powiedzieć, czy utarta ciąż ma związek z chorobą, która objawia się przyspieszonym tętnem, ale nie można tego wykluczyć. Sugeruję w pierwszej kolejności wizytę u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.
Należy wykonać diagnostykę kardiologiczną oraz hormonalną (m.in zespół antyfosfolipidowy)
wyglada stan na nerwice i wymaga uwaznego kompleksowego psychosomatycznego podejscia
Szanowna Pani.
W pytaniu Pani zawarte są przynajmniej dwa zagadnienia zdrowotne. Jedno dotyczy skłonności do przyspieszonej pracy serca (>90/min.) oraz uczuciu chłodu, drugie jest problemem raczej interdyscyplinarnym : położniczo-internistycznym (dwukrotne ciąże obumarłe).
W obu przypadkach należy szczegółowo ustalić fakty. Samodzielne pomiary ciśnienia i tętna są wartościową metodą pozyskiwania informacji o stanie zdrowia, pod warunkiem prawidłowego ich wykonywania, zwłaszcza jeśli chodzi o okoliczności pomiaru. Sposobem na obiektywizację może być założenie 24-godzinnej rejestracji EKG metodą Normana Holtera.
Co do problemu położniczego, to zagadnienie to znacznie wykracza poza posiadane przeze mnie specjalizacje. W istocie, jedną z możliwych przyczyn trudności w utrzymaniu ciąży może być tak zwany "zespół antyfosfolipidowy". Jednak aby ustalić przyczynę zaburzeń prawidłowo, należy przeprowadzić badania szeroko zakrojone (przede wszystkim badania genetyczne, najlepiej płodu) - w ten sposób nie ogniskujemy się wyłącznie na jednej z możliwych przyczyn. Strategię postępowania oraz konkretne działania powinien koordynować doświadczony lekarz, najczęściej w ośrodku klinicznym.

Eksperci

Jerzy Mariusz Partyka

Jerzy Mariusz Partyka

Internista, Kardiolog

Jaworzno

umów wizytę
Sebastian Gurba

Sebastian Gurba

Kardiolog

Rzeszów

umów wizytę
Grzegorz Rudzki

Grzegorz Rudzki

Diabetolog, Internista

Lublin

umów wizytę
Dorota Kazukiewicz-Fórman

Dorota Kazukiewicz-Fórman

Pielęgniarka/pielęgniarz

Poznań

umów wizytę
Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 1 pytań dotyczących: Pomiar ciśnienia krwi
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.