Posiadam pogłębioną lordozę odcinka ledzwiowego. Po badaniach wyszło jeszcze ze moja kość krzyżowa j

5 odpowiedzi
Posiadam pogłębioną lordozę odcinka ledzwiowego. Po badaniach wyszło jeszcze ze moja kość krzyżowa jest niemal w poziomie. Dodatkowo wyszło : kregozmyk, kregoszczelina , naczyniak na kręgu oraz woda w miednicy małej. Mam wrażenie że coraz bardziej pogłębia mi się ta lordoza i coraz częściej mnie boli. Mam 21 lat. Czy kwalifikuje się do operacji?
to zalezy od dolegliwosci oraz czy sa objawy neurologiczne . Jeśli tak diagnostyke nalezy poszerzyć o badanie NMR

Wszystko zależy od stopnia kręgozmyku i towarzyszących mu (lub nie) objawów neurologicznych. Często pacjenci z podobną budową dolnego odcinka kręgosłupa żyją do późnej starości nie wiedząc o swej anomalii rozwojowej, ponieważ pewien procent pacjentów nie odczuwa dolegliwości z powodu niewielkiego kręgozmyku. Jeśli kręgozmyk jest niestabilny i powoduje ucisk na struktury rdzenia kręgowego - towarzyszą mu dolegliwości bólowe i postępująca dysfunkcja. Wtedy należy rozważyć leczenie operacyjne. Odpowiedzią na pytanie dotyczące stopnia kręgozmyku i ewentualnych ucisków na struktury układu nerwowego będzie wykonanie badanie RTG w projekcji bocznej, a w razie wątpliwości badanie rezonansu magnetycznego. Lepiej ograniczyć aktywność fizyczną, a szczególnie obciążanie w osi kręgosłupa, wykonywanie skłonów i skrętów tułowia z obciążeniem do pełnego wyjaśnienia sytuacji
Dzień dobry!

Na wstępie zaznaczam, że decyzje możliwe są po pełnym badaniu lekarskim.

Pierwszym etapem leczenia jest rehabilitacja.
Klasycznie wskazaniem do leczenia operacyjnego są objawy neurologiczne (zaburzenia czucia, siły mięśniowej, chromanie neurogenne), postępujący kręgozmyk lub silny, uporczywy ból przewlekły - bez poprawy odpowiednim leczeniu nieoperacyjnym.

Piotr Staszczuk
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Bez obejrzenia badań obrazowych i badania trudno ocenić. W razie wątpliwości proponuję konsultacje u lekarza specjalizującego się w leczeniu chorób kręgosłupa.
Jestem lek.wet, nie pomogę